Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Głubczyccy licealiści w Nadrenii- Palatynacie

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach już po raz piąty wzięli udział w wymianie międzynarodowej  w części finansowanej ze środków Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.    W dniach od 16 do 21 maja 2015 r. grupa 11 uczniów z klas pierwszych wraz z opiekunkami S. Wiciak i K. Jasińską- Kaliwodą oraz koordynatorem i tłumaczem M. Balcer pojechała do Rockenhausen w Niemczech. Jest to małe miasteczko w południowo zachodniej części Niemiec w landzie Rheinland - Pfalz. Uczniowie z Integrierte Gesamntschule w Rockenhausen gościli naszą młodzież w swoich domach.

W tym roku tematem przewodnim wymiany było „ Dziedzictwo kulturowe Nadrenii- Palatynatu i województwa opolskiego” , który był realizowany metodą projektu.

Podczas pobytu w Niemczech mieliśmy okazję zapoznać się z dziedzictwem kulturowym Nadernii- Palatynatu oraz obyczajowością i mentalnością naszych zachodnich sąsiadów. A co dla nas najważniejsze podszkolić obcy język.
                Pierwszego dnia mieliśmy czas na odpoczynek po podróży i spędzenie indywidualnie czasu z rodzinami naszych niemieckich kolegów, a wieczorem wszyscy spotkaliśmy się na grillu w sąsiedniej miejscowości.
                Następnego dnia rano pojechaliśmy pociągiem do miejscowości Bingen nad Renem. Tam rozpoczęliśmy kilkugodzinny rejs statkiem po Renie, podczas którego oglądaliśmy piękne krajobrazy. Płynąc wzdłuż Renu podziwialiśmy urokliwe miasteczka i zamki oraz pola winnej latorośli. Mijając skałę- słynne urwisko Lorelei usłyszeliśmy śpiew pięknej i tajemniczej czarodziejki. Według  legendy, dawniej swym pięknym głosem wabiła żeglarzy, którzy z wypatrując pięknej Lorelei, rozbijali się o skały.  Statkiem dopłynęliśmy do małego miasteczka St. Goar, w którym mieliśmy trochę czasu wolnego na posiłek .
Po powrocie do domu mieliśmy chwilę dla siebie, a potem znowu spotkaliśmy się przy grillu u jednej z niemieckich koleżanek.
                Kolejny dzień był najbardziej aktywny. Rano z dworca kolejowego w Rockenhausen wyruszyliśmy do miejscowości Bad Münster am Stein. Tam wyszliśmy na wzgórze zamkowe, z którego podziwialiśmy panoramę okolicy słynącej z właściwości leczniczych. Idąc 5 km pięknym parkiem zdrojowym, licznym w tężnie solne, dotarliśmy do uzdrowiskowej miejscowości Bad Kreuznach. Tam mieliśmy bardzo dużo czasu na zakupy i zwiedzanie.
Po powrocie pociągiem do Rockenhausen zwiedzaliśmy miasteczko i robiliśmy sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia. Tego wieczoru na zakończenie wymiany niemieccy koledzy zaprosili nas wraz z nauczycielami do pizzerii. Do późnego wieczora rozmawialiśmy, śmialiśmy się i bawiliśmy się z naszymi nowymi niemieckimi znajomymi. Tak zakończyliśmy przedostatni dzień wymiany, bo kolejnego dnia wyjeżdżaliśmy.
                Wcześnie rano wszyscy wraz ze swoimi gospodarzami spotkaliśmy się w szkole na oficjalnym pożegnaniu. Zastępca dyrektora szkoły dziękował nam za przyjazd i za wieloletnią współpracę pomiędzy szkołami. Następnie przedstawiliśmy prezentacje wykonane przez nas na temat naszego miasta i najciekawszych miejsc województwa opolskiego. Uczniowie niemieccy  wybierali co spośród zaprezentowanych miejsc chcieliby zobaczyć w przyszłym roku, kiedy przyjadą do nas.
                Tuż przed wyjazdem gościliśmy u Burmistrza miasta Rockenhausen, który przybliżył nam historię tego miejsca i ciekawostki z nim związane. Na koniec zostaliśmy poczęstowani lodami.
W szkole odebraliśmy nasze bagaże, pożegnaliśmy się po raz kolejny i musieliśmy ruszyć w drogę.
Nie odbyło się bez wzruszeń, bo choć byliśmy tam niecałe 4 dni, to co po niektórzy bardzo zżyli się ze swoimi gospodarzami. Podróż powrotna minęła nam bardzo szybko i w czwartek rano byliśmy już w domu.
                Wymianę zaliczamy do jednych z najlepszych wyjazdów jakie zostały zorganizowane. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, zobaczyliśmy zabytki i kulturę innego kraju, ćwiczyliśmy język angielski i niemiecki.
My czekamy na przyjazd gości z Niemiec do nas w przyszłym roku, a temat przyszłorocznej wymiany brzmi „ Wrocław 2016- stolicą europejskiej kultury” .

Wszystkich którzy mają możliwość udziału w wymianach i projektach międzynarodowych bardzo zachęcamy do skorzystania!

                                                                                                                       

 

Uczestniczki wymiany

Aleksandra Głowiszyn, Dominika Słowik z klasy I c

z opiekunkami S. Wiciak, K. Jasinską- Kaliwodą oraz koordynatorem M. Balcer

084.jpeg

P1030992.jpeg

P1040009.jpeg

P1040067.jpeg

P1040076.jpeg