Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Nasi uczniowie na Konferencji w Opolu

8 października trójka uczniów: Krzysztof Górecki, Bartłomiej Biernacki i Jakub Janik reprezentowała Liceum na debacie „ Edukacja w miejscach pamięci – doświadczenia przeszłości wyzwania przyszłości” zorganizowanej z okazji Jubileuszu XX-lecia Międzynarodowych Obozów Młodzieżowych w Łambinowicach. Na spotkanie zaproszonych zostało 10 szkół średnich z województwa opolskiego, w tym nasze Liceum.

Spotkanie składało się trzech części. W pierwszej, otwierającej konferencję udział wzięli organizatorzy i zaproszeni goście, m.in: Wojewoda Opolski- Ryszard Wilczyński, Kurator Oświaty – Halina Bilik, reprezentujący Ministerstwo Oświaty w Nadrenii-Palatyncie – Gernot Stiwitz oraz opiekun Miedzynarodowego Obozu Młodzieżowego w Łambinowicach – Andrzej Popiołek. W drugiej części odbyła się dyskusja panelowa na temat dobrych praktyk w edukacji historycznej i obywatelskiej w miejscach pamięci z udziałem znamienitych gości reprezentujących opolskie środowisko naukowe – prof. Dr hab. Barbara Kubis, władze wojewódzkie – dr Marek Mazurkiewicz, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Górnym Śląsku – Rafał Bartek orazstudenci Uniwersytetu Opolskiego.

Na zakończenie odbyła się dyskusja podsumowująca z udziałem prelengentów, panelistów oraz nauczycieli i uczniów zaproszonych na spotkanie. Nasi uczniowie mieli okazję do publicznego zabrania głosu i zaprezentowania swoich poglądów dotyczących wyzwaniom współczesnej edukacji historycznej i obywatelskiej w miejscach pamięci. Okazało się, ze pomimo tremy Krzysztof, Bartek i Jakub świetnie sobie poradzili, w wystąpieniach opowiadali o dobrych praktykach w edukacji historycznej i obywatelskiej w naszej szkole, o inicjatywach szkolnych wykorzystujących miejsca pamięci oraz o tym jak harcerstwo może wpływać na świadomość młodych obywateli.

Katarzyna Jasińska - Kaliwoda

P1040412.jpeg

P1040414.jpeg

P1040418.jpegP1040423.jpeg

P1040425.jpeg

P1040428.jpeg