Bez paniki - ty też możesz uratować komuś życie.
Wielkimi krokami zbliżamy się do końca projektu unijnego , realizowanego przez nieformalną grupę „Ratownicy OGL” pt.: „Bez paniki – Ty też możesz uratować komuś życie”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Dzięki temu zastrzykowi finansowemu mogliśmy zakupić całą rodzinkę fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (fantomy dorosłego, dziecka i niemowlęcia), defibrylator treningowy oraz zestaw nagłośnieniowy o łącznej wartości prawie 5 tys. zł.
Zadania, które sobie założyliśmy na starcie polegały na przeprowadzeniu dwunastu happeningów w szkołach i na basenie, podczas których symulowaliśmy zasłabnięcie, po czym „ratowaliśmy” naszego symulanta, czyli po prostu robiliśmy pokaz pierwszej pomocy z wykorzystaniem zakupionego na potrzeby projektu sprzętu. Zachęcaliśmy również obserwatorów
do ćwiczeń na fantomach oraz wykonywania RKO z użyciem defibrylatora. Reakcje – jak zresztą zakładaliśmy – były różne. Niektórzy mieli opory, inni z kolei chętnie podejmowali ćwiczenia na wszystkich trzech fantomach. Byli tacy, którzy uważali, że znają teorię i to im wystarczy ale spora część odbiorców zadawała podczas akcji mnóstwo pytań. Najlepszą - w naszym odbiorze - okazała się grupa uczniów szkół podstawowych, gdzie zaangażowanie było niemal stuprocentowe. Zdarzały się wręcz takie momenty, gdy byliśmy zmuszeni wyganiać dzieci na lekcje, ponieważ każde chciało jeszcze coś przećwiczyć.
Zakładaliśmy w projekcie, że przeszkolimy 650 osób w zakresie udzielania pierwszej pomocy, jednak wskaźnik, jaki uzyskaliśmy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – 957 osób!!!!!!! Poza tymi, którzy zostali wykazani w projekcie, zrealizowaliśmy do tej pory trzy dodatkowe akcje
(dla przedszkolaków, dla gości z Czech oraz dla emerytów). Mamy również kolejne zaproszenie,
z którego skorzystamy niebawem. Te wszystkie dodatkowe akcje podnoszą nam liczbę przeszkolonych do ponad tysiąca osób.
Nie zrobilibyśmy tego wszystkiego bez ciężkiej pracy wolontariuszy, którzy już od końca maja byli zaangażowani w realizację projektu. Często byli oni dosłownie na każde zawołanie.
W projekcie zakładaliśmy udział 25 wolontariuszy – uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w Głubczycach. Skład ten na początku pracy był ruchomy, ponieważ wielu chciało ale nie wytrwali
do końca. Ostatecznie jednak pracowało 38 chętnych osób. I za to Wam droga młodzieży bardzo dziękuję J.
Jolanta Kruk
– członek grupy nieformalnej
„Ratownicy OGL”