Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Akademia Myśli i Słowa - Himalaje

Zaciekawione różnorodnością azjatyckiego kontynentu wybrałyśmy się 18 listopada 2015 roku do naszej szkoły  na  spotkanie z dwójką absolwentów  I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego  w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, którzy  uczestniczyli  w  XVI Szkolnej Wyprawie Geograficznej organizowanej przez Koło Geografów „Peneplena” działające przy szkole.

Przez Indie i Nepalu przebiegała tegoroczna podróż po Azji  19-osobowej grupie z  chorzowskiego  „Słowaka”.

 Zanim jednak naszedł dzień wylotu uczestnicy przez wiele tygodni intensywnie przygotowali się do wyprawy. Goście Akademii  Myśli i Słowa zdradzili nam niektóre tajniki przygotowań, m. in. jak udało im się uzbierać pieniądze na tą dość kosztowną wycieczkę. Okazało się, że na przykład całą grupą  w miejscowym supermarkecie pakowali zakupy .  Ich przewodnik oraz organizator całego wydarzenia, Dyrektor szkoły, który przebył już wiele takich wypraw,  opowiadał im o zwyczajach oraz zachowaniach  których lepiej unikać.

W trakcie podróży zwiedzili najpiękniejsze zakątki Azji, poznali wiele zwyczajów które pokazali nam na zdjęciach i filmach.                                

Wyprawa to nie było tylko zwiedzanie ale  i wolontariat. Podróżnicy – wolontariusze ze Słowak w  Kalkucie pracowali  w ośrodkach dla cierpiących dzieci i dorosłych, prowadzonych przez kontynuatorki wielkiej misji Matki Teresy. Starszym ludziom  pomagali  podczas jedzenia i picia, niektórych  golili czy ubierali. Była też grupa, która prała i rozwieszała ubrania osób z ośrodka. Inni młodszym dzieciom organizowali różne gry i zabawy, które ich bardzo cieszyły.  Podczas kilkunastu dni spędzonych w  jednym z najbiedniejszych krajów – Nepalu, w Katmandu pracowali jako wolontariusze, pomagając młodym Nepalczykom w otrząśnięciu się z pourazowej traumy. Przywieźli dla nich trochę sprzętu sportowego, w tym popularne w Azji koszulki z nazwiskami słynnych piłkarzy, przybory szkolne oraz środki finansowe zebrane podczas spontanicznie organizowanych akcji charytatywnych. Tamtejsze dzieci  nie tylko bardzo się ucieszyły ale prawem ich gościnności  przywitały naszych podróżników flagami Polski, szalami które im podarowali oraz ogromem pozytywnej energii.

Cieszymy się, że mogłyśmy być na tym spotkaniu ponieważ  poszerzyłyśmy wiadomości o  zróżnicowaniu przyrodniczo-geograficznym i społeczno – kulturowym największej demokracji świata i położonego u podnóży Himalajów, dotkniętego niedawną tragedią, Nepalu.  Wyniosłyśmy też wiele pozytywnej energii.  Ich wolontariat, będzie jak mamy nadzieję, przykładem dla rówieśników i wartościową wizytówką Polski dla mieszkańców tych regionów Azji, a także odwiedzających ją turystów z różnych zakątków Ziemi. Niezapomniana dwumiesięczna przygoda gości spotkania, obudziła w nas marzenia i  nadzieje,  że nam też się kiedyś uda wybrać w taką podróż.

Katarzyna Podgórska

Martyna Kadekała

DSC_0105(1).jpeg