Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Kolejna Wymiana już za nami....

 

W dniach 20 – 25 lutego br. młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach po raz kolejny wzięła udział w projekcie międzynarodowym w ramach polsko-niemieckiej współpracy szkół średnich.  Przez pięć dni Liceum było gospodarzem przedsięwzięcia i gościło grupę niemiecką składającą się z kadry nauczycieli  i uczniów. Tegoroczny projekt odbywał się pod hasłem „Wrocław 2016 – europejską stolicą kultury” i realizowany był w Głubczycach oraz stolicy Dolnego Śląska. Celem spotkania było poznanie dziedzictwa kulturowego Europy na przykładzie zabytków Opolszczyzny, w tym powiatu głubczyckiego oraz Wrocławia.

Spotkania młodzieży polsko-niemieckiej zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Dają bowiem możliwość osobistego rozwoju na wielu płaszczyznach:  dialogu w języku angielskim, zawierania nowych znajomości, odwiedzanie miejsc związanych z tematem.  Podczas tegorocznej wizyty odwiedziliśmy Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Gminy Głubczyce, Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Młodzież miała również możliwość  zwiedzenia zabytków ziemi głubczyckiej, zadaniem końcowym było przygotowanie mini przewodnika dla zwiedzających nasz region. Punktem programu wieńczącym projekt był wyjazd grupy do Wrocławia. Tam poznaliśmy historię miasta oraz poznaliśmy zabytki miasta. Atrakcją programu była wizyta w Narodowym Forum Muzyki, po którym oprowadziła nas absolwentka naszego Liceum - p. Agnieszka Franków – Żelazny, dyrygent Forum, jeden z Kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 do spraw muzyki.

Spotkania w ramach wymiany międzynarodowej wiele nas uczą, możemy przełamywać bariery, nie tylko językowe, poznawać inne kultury, łamać stereotypy i wzajemnie się od siebie uczyć otwartości na to co nowe oraz tolerancji.

DSC00040.jpeg

Wymiana nie doszła by do skutku dzięki gdyby nie wsparcie finansowe różnych organizacji. W tym miejscu pragniemy szczególnie podziękować Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która pokryła część kosztów projektu. Dużym wsparciem była również pomoc udzielona przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta i Gminy Głubczyce – instytucje te współfinansowały koszty podróży do Wrocławia. Podziękowania kierujemy również w stronę  Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głubczycach, firmie Turek które zadbały o to aby nasze wspólne śniadania urozmaicone były o wyroby mleczne.  Firma Piast z Głogówka i Mieszko z Raciborza dostarczyły uczestnikom słodkie przekąski

Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców, Mamy i Babci Klaudii Pawlik za przepyszne pączki i ciasta, które umilały nam wspólne posiłki oraz Mamie Tomasza Ostafijczuka,  p. Urszuli, która zadbała o zdrowy dodatek w postaci owoców na wspólne  drugie śniadania. Za wielkie zaangażowanie w przygotowanie wizyty dziękujemy również Rodzicom: P. Słowikowi i P. Głowiszyn.

logo_pnwm.png

Dziękujemy również uczestnikom i do zobaczenia za rok…

Koordynatorki projektu

Katarzyna Jasińska-Kaliwoda

Stanisława Wiciak