Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Finał akcji "I ty mozesz uratować komuś życie"

W dniu 5 kwietnia br w Liceum Ogólnokształcącym w Głubczycach odbył się finał akcji „I ty możesz uratować komu życie” realizowany przez wolontariuszki Fundacji DKMS. Fundacja Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa od 2008 r zgodnie z misją znalezienia Dawcy  dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepu szpiku lub komórek macierzystych.

Pomysł przedsięwzięcia narodził się w głowach uczennic klasy IIID/E: Karoliny Gigoń, Magdaleny Setli, Justyny Lewandowskiej i Kamili Puk. Dziewczyny po uzyskaniu zgody od Dyrekcji szkoły przystąpiły do pracy. Przez miesiąc poprzedzający finał prowadziły spotkania informujące młodzież o tym kto może zostać potencjalnym dawcą, jak przebiega pobranie materiału, jakie są możliwe zagrożenia i przede wszystkim korzyści wynikające z rejestracji. Wiara w powodzenie podjętych działań, przekonanie o potrzebie pomocy chorym na białaczkę i ogromne zaangażowanie wolontariuszek sprawiły, ze w tym dniu w Liceum przeżywaliśmy  prawdziwe „święto”. Zainteresowanie było naprawdę duże, do rejestracji zgłosili się nauczyciele, uczniowie, również z innych głubczyckich szkół średnich (Zespół Szkół Mechanicznych), rodzice, a nawet mieszkańcy powiatu.

„Szefowa” licealnych wolontariuszek, Karolina Gigoń,  po zakończeniu akcji powiedziała, cyt.

„ Z ogromną radością informuję, że 5 kwietnia podczas Dnia Dawcy udało nam się zarejestrować aż 59 osób! Jak utwierdził mnie w tym pracownik DKMS-u jest to dość spory wynik zważając na to że średnia w rejestracjach przeprowadzanych w szkołach to zaledwie 35 osób. Możemy więc być z siebie dumni! Bardzo bym chciała podziękować wszystkim z osobna, którzy zdecydowali się na tak szlachetny gest i zostali potencjalnymi dawcami szpiku, jednocześnie życzę wam i sobie abyście jak najprędzej mogli skorzystać z tej cudownej szansy jaką jest uratowanie czyjegoś życia! Warto tu jeszcze raz podkreślić, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na raka krwi a często jedynym lekarstwem jesteśmy jedynie MY.. Dlatego tak ważna jest pomoc każdego z nas. Seredecznie więc zachęcam do przyłączenia się do bazy DKMS-u! Ci którzy nie mieli tej okazji aby przyjść na nasz Dzień Dawcy polecam stronę fundacji www.dkms.pl, na której sami możecie bezpłatnie zamówić swój formularz rejestracyjny, dla nas to zaledwie kilka minut a dla kogoś całe życie... Połączmy nasze siły w walce z rakiem krwi! Powodzenia ;D”

To był piękny dzień, piękna inicjatywa, piękna postawa wolontariuszy i osób rejestrujących się. Dziewczyny gratulujemy wam i jesteśmy dumni z Was dumni!!!

Katarzyna Jasińska-Kaliwoda