Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Ogólnopolski rekord czytania

W ramach ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam jak czytam, która  została wyznaczona  na 10 czerwca 2016 r.,  uczniowie  - i nie tylko oni - w całej Polsce  wspólnie czytali -  każdy to, na co miał ochotę a także ustanawiali  rekord czytania w jednym momencie. W tym ogólnopolskim  święcie  czytania nie zabrakło młodzieży z głubczyckiego ogólniaka.

 Po co taka, akcja i o co w niej chodzi? W czym ma pomóc?

Cele są bardzo konkretne  – chodzi o :

- podnoszenie czytelnictwa w Polsce ,

- rozpowszechnianie mody na czytanie wśród dzieci i młodzieży,

- pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników,

- przekonanie uczniów, że  czytaniem można i należy się chwalić,

- podkreślenie znaczenia bibliotek szkolnych w edukacji czytelniczej,

- i wreszcie … chodzi o dobrą zabawę.

P1040513.jpeg

         Inicjatorem całego przedsięwzięcia było czasopismo Biblioteka w Szkole, które   postanowiło nieczytającym dorosłym pokazać, że młodzi ludzie czytają. Ostatnie badania Biblioteki Narodowej przerażają – aż 63 % Polaków nie czyta. Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu, a przewodnią rolę w jego aktywizacji pełnić powinny biblioteki szkolne.

Grono uczniów i nauczycieli głubczyckiego ogólniaka  włączyło się do akcji. Był to jednocześnie Dzień Czytania w Szkole, więc czytaliśmy
na lekcjach i przerwach. Im nas było więcej, tym lepiej.

P1040510.jpeg

Cała zabawa polegała na tym, że  w piątek 10 czerwca zgromadzimy się w auli o godz. 10 by wspólnie czytać – każdy wybrany przez siebie egzemplarz książki, który polecał innym do przeczytania a jednocześnie z bibliotekami  i szkołami uczestniczyliśmy w ustanawianiu rekord liczby osób czytających   w jednym momencie.

Książki lubią być czytane. Nie chcą leżeć na półkach i porastać kurzem. Można dać im szansę  i … je uwolnić . Kto nie słyszał o bookrossingu, ten w dniu promocji czytania i książki  dowiedział się jak zostać członkiem żywej biblioteki oraz o idei i celach tego ogólnoświatowego  ruchu czytelniczego. „Uwolnij książki, dziel się z nimi radością czytania” to hasło XIII edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, które przypada 16 czerwca 2016 r.

P1040547.jpeg

Bookcrossing inaczej nazywany uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książko-krążeniem, czyli krążącą książką lub książką w podróży - to również nas sposób na popularyzowanie czytania. Aula szkolna zamieniła się w czytelnię uwolnionych książek. Jeśli mamy książki, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń i są jeszcze w dobrym stanie – nie trzeba skazywać je na zapomnienie i zarastanie kurzem na półce domowej biblioteczki, można   je przekazać dalej.

P1040528.jpeg

Zaproszamy do wielkiej licealnej wymiany książek. W bibliotece szkolnej mamy półkę  UwOLNIONEJ KSIĄŻKI. Stąd można wziąć  coś do czytania
i zostawić egzemplarz, który chcemy uwolnić!

Pamiętajmy: dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania!

W dniu akcji wiele jeszcze się działo –szkołę udekorowano słynnymi myślami o książce i czytaniu, czytający smok z długim ogonem zaczytanych głów krążył po korytarzach szkoły, aż trafił do auli-czytelni,   były konkursy
i rozmowy o książkach  z  cyklu „Gorąco polecam”  .

W naszej szkole jesteśmy zaprzyjaźnieni z książkami. Zapraszamy do czytania razem z nami.  Podróży, w której wyobraźnia zaczyna wędrować – w czasie, przestrzeni, poprzez światy – tropiąc tajemnicę.

                                                                                                                                              Maria Oleksiejuk

Dołącz do grona – TAK, czytam, przecież, w myśl słów
Umberto Eco „Kto czyta żyje podwójnie”.

P1040514.jpeg

P1040520.jpeg

P1040538.jpeg

P1040546.jpeg