Ogólnopolski rekord czytania
W ramach ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam jak czytam, która została wyznaczona na 10 czerwca 2016 r., uczniowie - i nie tylko oni - w całej Polsce wspólnie czytali - każdy to, na co miał ochotę a także ustanawiali rekord czytania w jednym momencie. W tym ogólnopolskim święcie czytania nie zabrakło młodzieży z głubczyckiego ogólniaka.
Po co taka, akcja i o co w niej chodzi? W czym ma pomóc?
Cele są bardzo konkretne – chodzi o :
- podnoszenie czytelnictwa w Polsce ,
- rozpowszechnianie mody na czytanie wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników,
- przekonanie uczniów, że czytaniem można i należy się chwalić,
- podkreślenie znaczenia bibliotek szkolnych w edukacji czytelniczej,
- i wreszcie … chodzi o dobrą zabawę.
Inicjatorem całego przedsięwzięcia było czasopismo Biblioteka w Szkole, które postanowiło nieczytającym dorosłym pokazać, że młodzi ludzie czytają. Ostatnie badania Biblioteki Narodowej przerażają – aż 63 % Polaków nie czyta. Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu, a przewodnią rolę w jego aktywizacji pełnić powinny biblioteki szkolne.
Grono uczniów i nauczycieli głubczyckiego ogólniaka włączyło się do akcji. Był to jednocześnie Dzień Czytania w Szkole, więc czytaliśmy
na lekcjach i przerwach. Im nas było więcej, tym lepiej.
Cała zabawa polegała na tym, że w piątek 10 czerwca zgromadzimy się w auli o godz. 10 by wspólnie czytać – każdy wybrany przez siebie egzemplarz książki, który polecał innym do przeczytania a jednocześnie z bibliotekami i szkołami uczestniczyliśmy w ustanawianiu rekord liczby osób czytających w jednym momencie.
Książki lubią być czytane. Nie chcą leżeć na półkach i porastać kurzem. Można dać im szansę i … je uwolnić . Kto nie słyszał o bookrossingu, ten w dniu promocji czytania i książki dowiedział się jak zostać członkiem żywej biblioteki oraz o idei i celach tego ogólnoświatowego ruchu czytelniczego. „Uwolnij książki, dziel się z nimi radością czytania” to hasło XIII edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, które przypada 16 czerwca 2016 r.
Bookcrossing inaczej nazywany uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książko-krążeniem, czyli krążącą książką lub książką w podróży - to również nas sposób na popularyzowanie czytania. Aula szkolna zamieniła się w czytelnię uwolnionych książek. Jeśli mamy książki, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń i są jeszcze w dobrym stanie – nie trzeba skazywać je na zapomnienie i zarastanie kurzem na półce domowej biblioteczki, można je przekazać dalej.
Zaproszamy do wielkiej licealnej wymiany książek. W bibliotece szkolnej mamy półkę UwOLNIONEJ KSIĄŻKI. Stąd można wziąć coś do czytania
i zostawić egzemplarz, który chcemy uwolnić!
Pamiętajmy: dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania!
W dniu akcji wiele jeszcze się działo –szkołę udekorowano słynnymi myślami o książce i czytaniu, czytający smok z długim ogonem zaczytanych głów krążył po korytarzach szkoły, aż trafił do auli-czytelni, były konkursy
i rozmowy o książkach z cyklu „Gorąco polecam” .
W naszej szkole jesteśmy zaprzyjaźnieni z książkami. Zapraszamy do czytania razem z nami. Podróży, w której wyobraźnia zaczyna wędrować – w czasie, przestrzeni, poprzez światy – tropiąc tajemnicę.
Maria Oleksiejuk
Dołącz do grona – TAK, czytam, przecież, w myśl słów
Umberto Eco „Kto czyta żyje podwójnie”.