Wspaniały wyjazd młodziezy chóralnej do Holzminden!
Zorganizowany przy głubczyckim liceum „Młodzieżowy Chór Silesia Cantat” w składzie: "Chór Mieszany LO w Głubczycach" pod dyr. Tadeusza Eckerta, Chór Cantabile Gimnazjum nr 1 w Głubczycach pod dyr. Ewy Maleńczyk oraz "Chór Capricolium LO w Głuchołazach" pod dyr. Adama Dziurowskiego, w sierpniu 2016 r., wziął udział w projekcie sfinansowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie. Partnerem naszej młodzieży był chór „Smilian ‘Faces” z Campe Gymnasium w Holzminden, które jest edukacyjnym partnerem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach. Warto podkreślić, że współpraca obu szkół trwa już od 2004 roku i jest efektem umowy podpisanej przez zaprzyjaźnione powiaty z Głubczyc i z Holzminden.
Artystyczne warsztaty odbyły się w Bodenwerder, w malowniczo położonym na zboczu górskim schronisku młodzieżowym. 70 chórzystów pracowało wspólnie przez 6-8 godzin dziennie nad nowym repertuarem. W wolnych chwilach odbywały się zajęcia integracyjno-językowe. Największą atrakcją była wycieczka kolejowa… własnoręcznie napędzanymi drezynami! Po dotarciu do półmetka, polsko-niemiecka drużyna uczestniczyła w zawodach łuczniczych oraz z wielką radością jeździła na przeróżnych wehikułach rowerowych. Pięcio-dniowe warsztaty zakończone zostały bardzo udanym koncertem oraz występem na niedzielnej Mszy św. Tegoroczny wyjazd do Niemiec był początkiem dużego projektu artystycznego, w którym 4 zaprzyjaźnione chóry kilkakrotnie wykonają dzieło niemieckiego kompozytora Christopha Schőnherra „Magnificat” na Chór, Sopran solo oraz Orkiestrę Symfoniczną wraz z jazzową sekcją rytmiczną. Pierwszy koncert – tylko z sekcją rytmiczną – odbył się 20 sierpnia 2016 r. w Kościele św. Józefa w Holzminden, a zaplanowane są jeszcze grudniowe koncerty w Głuchołazach, w Opolu i w Głubczycach.
Chór Silesia Cantat powstał w Głubczycach w 2004 roku w ramach - organizowanego przez głubczyckie LO - festiwalu Głubczyckie Spotkania Chóralne „Sielesia Cantat”. Zespół działa okazyjnie w ramach rozmaitych projektów chóralnych w kraju i za granica. W jego skład wchodzą zespoły i chórzyści zaproszeni do współpracy z Chórem Mieszanym LO im. A. Mickiewicza w Głubczycach. Chór Silesia Cantat koncertował w Polsce, Czechach i w Niemczech. Przy współpracy z Cordulą Sodt z Hozminden, zrealizowany został także projekt pn. „Silesia Cantat Weserbergeland”, w ramach którego zostały wykonane liczne dzieła wokalno-instrumentalne razem z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną PSM II st. w Opolu pod kierunkiem Huberta Prochoty. Występy na koncertach przed szeroką publicznością, stwarzały poczucie niezwykłej wspólnoty, wykraczającej poza bariery językowe i narodowe. Muzyka jest językiem wszystkich ludzi i najlepiej służy zacieśnianiu związków między młodzieżą różnych kultur.
Najważniejszym osiągnięciem chóru, który najbardziej podobał się uczestnikom i na długo utkwił w pamięci słuchaczy, był koncert w Hali „Azoty” w Kędzierzynie-Koźlu, który odbył się w październiku 2008r.. Podczas tego koncertu przed prawie trzema tysiącami słuchaczy chór „Silesia Cantat” wystąpił wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, u boku trzech polskich tenorów. Repertuar obejmował najsłynniejsze arie i chóry operowe, a całość poprowadził legendarny Bogusław Kaczyński. Podobny koncert zaplanowany został na 18 września 2016 r. - w tej samej hali sportowej w Kędzierzynie-Koźlu, odbędzie się gala Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych, a nasz zespół zaśpiewa utwór finałowy: „Music” Johna Milesa.
Tadeusz Eckert