Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Quo vadis? - do biblioteki...

 

  Za nami październik i święto bibliotek szkolnych. W tym roku na całym świecie obchodzono je pod hasłem  „Książka to dopiero początek ...”

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego, od 1999 do 2007 obchodzono w każdy czwarty poniedziałek października, a w 2008 roku zmieniono jeden dzień na cały miesiąc.                     

Święto jest czasem promocji biblioteki szkolnej, odkrywaniem zalet czytania i zwróceniem uwagi na potrzebę przyjaźni z książką.                              

                                                         Jak świętowaliśmy w głubczyckim liceum?

   Biblioteka szkolna ZSO zaprosiła uczniów na spotkanie z gościem honorowym szkolnego tygodnia literackiego – Henrykiem Sienkiewiczem.

Benefis Litwosa, czyli Ku pokrzepieniu serc był okazją dla chętnych uczniów do sprawdzianu wiedzy ze znajomości życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Niełatwa rola odpytywania przypadła Kamili Tarnawskiej i Marcelowi Gisalowi, uczniom 1c. W bibliotecznej kawiarence za trafne odpowiedzi częstowano domowym ciastem i słodyczami. Nagroda za prawidłowo rozwiązany quizu o pisarzu trafiła do Kamili Kownackiej, uczennicy 1 c.

Z okazji święta bibliotekę odwiedził gość specjalny, dyrektor Miejskiej Publicznej Biblioteki w Opolu, pani Elżbieta Kampa. W prelekcji „Czy czytanie ma sens a biblioteki przyszłość?” podkreśliła, że wolny człowiek ma wybór: czytać albo nie czytać, ale czytanie, które bywa obowiązkiem,  może być też przyjemnością.                                                                                                  

Czytanie, które nie znosi trybu rozkazującego pozwala:

  • lepiej rozumieć siebie, innych i świat,
  • więcej wiedzieć,
  • głębiej czuć, przeżywać,
  • być bliżej ludzi,
  • sprawniej mówić,
  • więcej widzieć wyobraźnią,
  • być twórczym i otwartym,
  • znaleźć źródło siły i radości.
Nauczyciele i uczniowie zostali zaproszeni do skorzystania z ciekawych propozycji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. To bardzo przyjazne miejsce dla odwiedzających, przyciągające ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi , aranżacją wnętrza i wyposażeniem. Uczestnicy spotkania poznali bibliotekę otwartą na nowe formy działania, wielofunkcyjną  i atrakcyjną, w której można poczytać, ale też m. in. wypić kawę, zjeść ciastko, obejrzeć wystawę, posłuchać muzyki, obejrzeć film, uczyć się języka angielskiego. Dwa poziomy wypożyczalni tworzą strefę czytelnika z otwartym księgozbiorem, miejscami do pracy indywidualnej, wyspami-siedziskami, umożliwiającymi spotkania i rozmowy czytelników. Do dyspozycji użytkowników są stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

Z zainteresowaniem nauczycieli i uczniów spotkały się atrakcyjne propozycje kulturalne biblioteki przyciągające publiczność  np. Noc Bibliotek,  Opolska Jesień Literacka czy Opolski Festiwal Książki .

 

Kreatywność i pomysłowość uczniów ZSO przyda się tym, którzy wezmą udział w konkursie na zakładki z hasłem promującym czytanie. Zachęcała            do tego wystawa „Zakładki – biżuteria książki”.

 

Biblioteczne świętowanie zakończono uroczystym wręczeniem nagród laureatom konkursów czytelniczych i mistrzowskim odczytaniem fragmentu „Quo vadis” przez Judytę Pakulską, laureatką I Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania.

Choć mamy złudzenie, że wiemy wszystko, czytając książkę  wyruszamy w podróż, w której wyobraźnia zaczyna wędrować – w czasie, przestrzeni, poprzez światy – odkrywamy nowe tajemnice i zmieniamy nasze  myślowe mapy. Ta podróż,  gdy czytamy i pozwalamy, by książka była naszym paszportem, nigdy się nie kończy. I właśnie to jest w niej najlepsze. A więc -  Quo vadis? – do biblioteki.                             

Maria Oleksiejuk

quo vadis 9.jpeg

quo vadis1.jpeg

quo vadis 8.jpeg

quo vadis5.jpeg

quo vadis2.jpeg