Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Imponujący finał tegorocznych występów Chóru Silesia Cantat

Chór" Silesia Cantat" w składzie:

"Chór Mieszany LO w Głubczycach" - dyr. Tadeusz Eckert,

"Chór Cantabile Gimnazjum nr 1 w Głubczycach - dyr. Ewa Maleńczyk

"Chór Capricolium LO w Głuchołazach" - dyr. Adam Dziurowski

Chór „Similin faces” Campe Gymasium z Holzminden – dyr. Paul Symann

Zgodnie z zapowiedzią, zorganizowany przez Tadeusza Eckerta Chór „Silesia Cantat”, po występach w Holzminden (20 sierpnia br.) i na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych  w Kędzierzynie Koźlu (18 września), wystąpił na koncertach jubileuszowych w 20-lecie pracy artystycznej zaprzyjaźnionego Chóru „Capricolium” z Głuchołaz. Koncerty odbyły się 3 i 4 grudnia  w kościołach parafialnych Głuchołaz i Głubczyc.  Wspólnie z orkiestrą PSM I i II st. w Nysie, przygotowaną przez Krzysztofa Salę i Henryka Wznera, wykonane zostało dzieło Christopha Schönhera „Magnificat”. Przy pulpicie dyrygenckim znakomicie spisał się Adam Dziurowski, wychowanek Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu w klasie dyrygentury chóralnej Tadeusza Eckerta oraz Anny Szczędziny. Partię solową pięknie wykonała Ewa Maleńczyk. W sumie, w koncercie wzięło udział 140 młodych wykonawców – 100 chórzystów oraz 40 muzyków orkiestrowych!

To niezwykłe wydarzenie. W czasach, kiedy młodzieży trudno oderwać się od telefonów komórkowych, wykonanie bardzo ambitnego dzieła oratoryjnego jest zjawiskiem absolutnie nadzwyczajnym! Pół roku intensywnej pracy na zgrupowaniach, dwóch polsko-niemieckich warsztatach, cotygodniowych próbach, a także – korzystając z przygotowanych przez dyrygentów nagrań audio – indywidualnie we własnych domach, przyniosło fantastyczny efekt: 40 minut pełnej życia i energicznych rytmów muzyki. Bardzo licznie zgromadzona na obu koncertach publiczność, owacjami na stojąco dziękowała wszystkim wykonawcom! Wyrazom podziwu i gratulacjom nie było końca. Do dzisiaj spotykamy słuchaczy, którzy, pozostając w nieustającym poruszeniu , nie szczędzą słów uznania i zachwytu!

Specjalne podziękowania należą się głównym organizatorom Jubileuszu, Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych w Głuchołazach - z Prezesem Romanem Żurakowskim na czele – które zorganizowało 3 dniowe warsztaty w Głuchołazach i zabezpieczyło na ten cel bardzo znaczące środki finansowe! Za wsparcie i życzliwość dziękujemy także Stowarzyszeniu Absolwentów LO oraz Parafii NNMP w Głubczycach.

Oby jak najwięcej tego typu wydarzeń i koncertów odbywało się w naszym lokalnym środowisku!

Tadeusz Eckert

final1.jpeg

final2.jpeg

final3.jpeg