Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

I Licealne Sympozjum Historyczne

    

W 650. rocznicę przyłączenia Kresów do Polski przez Kazimierza Wielkiego 1366-2016

W piątek 16 grudnia 2016 r., w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach, odbyło się I Licealne Sympozjum Historyczne, przygotowane przez nauczycielkę historii dr Katarzynę Maler, wspólnie z uczniami ZSO. Dyrektor Tadeusz Eckert powitał gości, wśród których byli obecni: wiceburmistrz Głubczyc Kazimierz Bedryj, przewodniczący Rady Miejskiej i zarazem wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział Głubczyce Kazimierz Naumczyk, Kresowianie i ich potomkowie. Uczniowie liceum mogli się zetknąć ze świadkami tragicznych wydarzeń na Kresach: Amelią Mamczar – prezeską Związku Inwalidów Wojennych RP i zarazem świadkiem mordów dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu;  Kazimierzem Orłowskim, który przeżył masakrę Huty Pieniackiej, Dionizym Polańskim - świadkiem zbrodni ukraińskich w Majdanie, pow. Kopyczyńce oraz lekarzem med. Zygmuntem Kosowskim z Podwołoczysk, pow. Skałat. Gościem sympozjum był również rodowity Kresowianin, Ryszard Brzeziński z Brzeżan, obecnie właściciel dworu w Pielgrzymowie. W auli liceum nie zabrakło przedstawicieli lokalnych mediów: Mariana Pospiszela z TV Pogranicze, który sfilmował imprezę, redaktora naczelnego „Głosu Głubczyc” Jana Waca oraz Mateusza Kitki, redaktora portalu Twoje Głubczyce.

     Podczas sympozjum, które prowadzili uczniowie klasy II b: Anna Hamerla i Bartłomiej Biernacki, zostały wygłoszone cztery wykłady, a ich autorami byli: Krzysztof Górecki z II d (Znani Polacy z rodowodem kresowym), J(Martyrologia duchowieństwa polskiego na Kresach Południowo – Wschodnich w latach 1939-1945, która wplotła do wykładu wątki rodzinne); Natalia Kozłowska z II b (Zsyłki Kresowian na Sybir w latach 1940-1941 i ich dalsze losy), wykład przedstawiający również losy jej nieżyjącej już babci – Sybiraczki Julii Fryc – Kozłowskiej oraz Angelika Mateja z II b (Zagłada Huty Pieniackiej – wsi polskiej na Kresach). Angelika przekazała również informacje o osiedleniu się nielicznych ocalałych z tego pogromu mieszkańców w Głubczycach i okolicy (Baborów, Babice, Bernacice).

     Zgromadzeni w auli, obejrzeli również prezentację obrazującą dzieje Kresów od X w. do 1945 r.

     Podczas sympozjum zostały przedstawione cztery scenki historyczne, nawiązujące do losów przeciętnej polskiej rodziny zamieszkującej Kresy, w latach 1939, 1941, 1944 i 1945, aż do jej przymusowego wysiedlenia. Odtwarzający wojsko aktorzy, wystąpili w mundurach, wypożyczonych przez członka grup rekonstrukcyjnych, Andrzeja Kurconia z Głubczyc. W scenkach wystąpili następujący uczniowie: Angelika Mateja (matka), Natalia Kozłowska (córka), Patryk Segda (ojciec – Kaźmirz Górniak), Michał Szczepański (enkawudzista), Patryk Natołoczny (esesman), wszyscy z II b; Krzysztof Fuhs I a (żołnierz radziecki), Maciej Aftarczuk I b (żołnierz Wehrmachtu), Wojciech Szczepanik I b (banderowiec), Krzysztof Górecki II d (oficer radziecki). Młodzi aktorzy odgrywający role okupantów i agresorów, wypowiadali swoje kwestie w językach: rosyjskim, niemieckim i ukraińskim.

     Nastrojową oprawę muzyczną  sympozjum, stworzyła specjalnie powołana w tym celu „Wesoła Kapela Lwowska”, w składzie: Krzysztof Fuhs I a (akordeon), Anna Hamerla II b (skrzypce), Bartosz Trynda II a (mandolina, gitara) oraz Piotr Szmit i Mateusz Atłachowicz z I c (śpiew). Wykonane zostały następujące utwory: „Tylko we Lwowi”, „Marsz dzieci lwowskich” i „Sokoły”. Gdy zabrzmiały pierwsze dźwięki „Marszu dzieci lwowskich”, zaproszeni Kresowianie poderwali się z miejsc i zaczęli śpiewać:

 

W dzień deszczowy i ponury
Z cytadeli idą góry
Szeregami lwowskie dzieci,
Idą tułać się po świecie.
Na granicy Czarnogórza
Czeka nas mitręga duża.
Może nawet tam
Czeka na nas wróg,
A więc prowadź, prowadź Bóg!...

Wówczas powstali również pozostali uczestnicy sympozjum i wysłuchali utworu do końca.

     Sympozjum towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. Straże ogniowe na Wołyniu w latach 1924-1926, przygotowana przez dr. Arkadiusza Szymczynę.

I Licealne Sympozjum Historyczne zostało ocenione przez gości i obserwujących je uczniów bardzo pozytywnie, jako ciekawa i bogata w różne środki przekazu lekcja historii. Na kolejny rok jest zaplanowane drugie sympozjum, którego tematyka nie jest jeszcze znana, natomiast za dwa lata tematem będzie setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

symp1.jpeg

symp10.jpeg

symp11.jpeg

symp5.jpeg

 

 

Redakcja ZSO w Głubczycach