Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Konkurs Kresowy

     Dnia 25 kwietnia 2017 r. w czytelni Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Głubczycach, odbyła się uroczystość wręczenia nagród uczniom szkół ponadgimnazjalnych z Głubczyc, którzy wzięli udział w VII edycji konkursu pt. „Korzenie wielu głubczyczan są na Kresach”. Organizatorami poprzednich edycji (od 2009 r.) były dwie instytucje : Zespół Szkół Ogólnokształcących i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach. W tym roku dołączył do nich również głubczycki Miejski Ośrodek Kultury.

     Tegoroczny konkurs, w odróżnieniu od poprzednich, literackich, miał formę plastyczną. Młodzież miała przygotować prace, dotyczące wspomnień głubczyckich Kresowian, techniką dowolną.  Uroczystość poprowadziła nauczycielka historii i wos w ZSO w Głubczycach, Katarzyna Maler. Zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele, mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną o szczególnych miejscach na Kresach, przedstawioną przez uczniów klasy II b ZSO, Bartłomieja Biernackiego i Filipa Wójcika. Mogli także wysłuchać utworów „Tylko we Lwowi” i „Sokoły”, w wykonaniu licealnej „Wesołej Kapeli Lwowskiej”, w składzie: Anna Hamerla z II b – skrzypce, Krzysztof Fuhs z I a – akordeon i Bartosz Trynda z II a – mandolina. Do kapeli dołączyli spontanicznie jako wokaliści: Maria Farasiewicz – polonistka i animatorka kultury z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach i dyrektor ZSO Tadeusz Eckert.

     Nagrody, które ufundowali: biblioteka miejska i MOK, wręczyli: kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Tomasz Seń, przewodniczący Rady Miejskiej w Głubczycach i zarazem wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział Głubczyce, Kazimierz Naumczyk oraz dyr. Tadeusz Eckert. „Kalendarze Głubczyckie” dostarczył redaktor naczelny „Głosu Głubczyc” Jan Wac, a piękne dyplomy, plakaty i zaproszenia wykonał pracownik biblioteki miejskiej Lesław Jabłoński.

     Oceny prac dokonała trzyosobowa komisja, w składzie: dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej Barbara Piechaczek, kierownik biblioteki miejskiej Jolanta Górak oraz plastyk z MOK Elżbieta Zenfler.

     Nagrodzone zostały następujące osoby:

Alicja Kwiatkowska z Zespołu  Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego – I miejsce

Edyta Klimczak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – II miejsce

Magdalena Sadło z Zespołu Szkół Mechanicznych – III miejsce

Ponadto wyróżnione zostały prace: Wiktorii Konik z ZSM i Kamili Tarnawskiej z ZSO.

     Nauczycielami, którzy wsparli radą i pomocą swoich uczniów, byli: Renata Korus i Janina Źrebiec z ZSCKR, Maria Farasiewicz i Andrzej Seń z ZSM oraz Stanisława Wiciak i Katarzyna Jasińska – Kaliwoda z ZSO.

     Organizatorzy składają podziękowania uczniom za udział w konkursie i serdecznie gratulują laureatom. Dziękują także nauczycielom za zaangażowanie i wsparcie swoich podopiecznych, a także gościom, wśród których byli rodowici Kresowianie, za przybycie na tę uroczystość i aktywny w niej udział.

kres1.jpeg

kres2.jpeg

kres3.jpeg

kres4.jpeg