Edukacyjno-artystyczna wycieczka chóru
W czwartek 12 października 2017 r. 38-osobowa grupa młodzieży chóralnej uczestniczyła w bardzo ciekawej wycieczce. Korzystając z wieloletniej współpracy naszego liceum ze środowiskiem akademickim i artystycznym Opola, odwiedziliśmy szereg ciekawych instytucji i miejsc.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty na Politechnice Opolskiej. Odwiedzając Instytut Konfucjusza dowiedzieliśmy się, że na tej uczelni – oprócz tradycyjnych kierunków inżynierskich – można też studiować… język chiński! Mimo, że matematyka i fizyka to trudne przedmioty, warto się do nich przyłożyć, bo możliwości uzyskania bardzo dobrze płatnej pracy, są w dzisiejszych czasach niemal nieograniczone!
Prosto z Politechniki pojechaliśmy do Filharmonii Opolskiej. Dzięki uprzejmości Dyrektora Przemysława Neumanna mogliśmy uczestniczyć w próbie orkiestry symfonicznej pod jego kierunkiem, która przygotowywała się do wykonania wspaniałego dzieła Gustava Holsta pt. „Planety”. Następnego dnia utwór ten został wykonany w opolskim „Okrąglaku” dla ponad 3 tysięcznej publiczności, a całość okraszona była laserowymi iluminacjami oraz specjalnym komentarzem. Po próbie spotkaliśmy się z Panem Dyrektorem Neumannem, któremu podziękowaliśmy za gościnę oraz omówiliśmy projekt wspólnego występu jesienią 2018 roku.
W sąsiadującym z Filharmonią Muzeum Polskiej Piosenki, które mieści się pod Opolskim Amfiteatrem, mogliśmy przeżyć wiele wzruszeń związanych ze słuchaniem wspaniałych piosenek, jak również pięknych opowieści o ich powstawaniu, premierach oraz reakcjach publiczności. Muzeum jest bardzo nowoczesne. Ze słuchawkami na uszach mogliśmy wybierać z nieprzebranych zasobów dowolne utwory, dowolnych zespołów i dowolnych wykonawców. Szczególnie poruszające były opowieści wybitnych muzyków oraz krytyków muzycznych dotyczące legendarnych przebojów oraz ich twórców, np. „Dziwny jest ten świat” Czesław Niemena, „To nie ja byłam Ewą” Edyty Górniak, czy „Małgośka” Maryli Rodowicz. Atrakcją muzeum była możliwość nagrania własnej wersji znanego przeboju w specjalnym studiu. Nagraną przez siebie piosenkę każdy mógł wysłać na swojego maila lub maila zaprzyjaźnionej osoby!
Przed obiadem udaliśmy się do „Collegium Maius” Uniwersytetu Opolskiego. Zwiedzając piękne otoczeni tego pięknego gmachu, mogliśmy się zapoznać z historią uniwersytetu oraz jego współczesnym obliczem. Atrakcją tej części wizyty był spacer po „Skwerze twórców” gdzie można było „spotkać” m.in. Jerzego Grotowskiego, Agnieszkę Osiecką, czy Wojciecha Młynarskiego! Uwieńczeniem naszej wycieczki było spotkanie informacyjne w „Sali Senatu”.
Po obiedzie i wypoczynku w popularnym „Solarisie”, kończąc bardzo udaną wycieczkę, uczestniczyliśmy w pięknym pokazie „Światło-woda-dźwięk”. Multimedialna fontanna przy stawku Barlickiego (obok Urzędu Wojewódzkiego), „gra” polskie piosenki, a wszystko jest pięknie zsynchronizowane w jednolitą całość artystyczną.
To była bardzo udana wyprawa edukacyjno-artystyczna. Bardzo zadowolona młodzież, całą drogę powrotną do Głubczyc wypełniła śpiewem chóralnych, biesiadnych i popularnych piosenek!
Tadeusz Eckert