Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Współpraca z Uniwersytetem Śląskim nawiązana.

W  piątek 6 października 2017 r. uczniowie klas maturalnych wyjechali do Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, gdzie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych wykładach i laboratoriach, prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego. Wyjazd był kontynuacją dwuletniej współpracy naszej szkoły z  „Latającym Uniwersytetem Śląskim”.

Na miejscu czekał na nas dr hab. Armand Cholewka, którego już wcześniej gościliśmy w naszej szkole. Poprowadził dla nas dwa wykłady: „Pokonać nowotwór" oraz „Światło, które diagnozuje - światło, które leczy". Mówił z taką pasją, że wszyscy byliśmy pod wrażeniem. Nawet nie poczuliśmy kiedy minęło półtorej godziny.

Następnie zostaliśmy przekazani w ręce trzech młodych doktorantek Zakładu Fizyki Medycznej, które poprowadziły z nami trzy bloki warsztatów: ,,Zaglądnąć w głąb ciała - ultrasonografia", ,,Jak dobrze słyszymy - audiometria" oraz ,,Niekonwencjonalne źródła prądu - skąd bierzemy prąd elektryczny?".

Niesamowite było dla nas to, że mogliśmy sami przeprowadzić badanie USG!!! Zobaczyliśmy na monitorze nasze nerki, stawy kolanowe i naczynie krwionośne.

Badanie audiometryczne polegało na tym, że jedna osoba została zamknięta w dźwiękoszczelnej kabinie ze słuchawkami na uszach, podczas gdy reszta grupy ustawiała parametry dźwięku, który był odbierany przez słuchawki. Dzięki niemu mogliśmy sprawdzić stan słuch badanej osoby.

Ostatnie ćwiczenie polegało na stworzeniu prostego źródła prądu elektrycznego. Badaliśmy natężenie prądu, który przepłynie przez: naszą grupę, grupę cytryn i grupę ziemniaków, po podłączeniu do naelektryzowanego ciała. Wygrały cytrynki!!!. Prowadzący byli bardzo dobrze przygotowani, widać było, że fizyka jest ich prawdziwą pasją, byli otwarci na pytania, udzielili kilku wskazówek i zmotywowali do pracy.

Wyjazd był dobrą formą zarówno edukacji jak i rozrywki.

Natalia Kozłowska i Anna Hamerla

chorzów3.jpeg

chorzów2.jpeg

chorzów4.jpeg

chorzów6.jpeg

chorzów5.jpeg