Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Nowe źródła e czytania i e uczenia się

23 października 2017 r.  uczniowie liceum dowiedzieli o tym, jakich bibliotek internetowych dostępnych bezpłatnie, czynnych 24 godziny na dobę, 365 dni w roku,  warto zostać czytelnikiem. Kierownik Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu,  starszy kustosz Katarzyna Pawluk  wskazała uczestnikom spotkania kilka takich adresów i udzieliła fachowych porad.

 Prezentację otwartych źródeł wiedzy w sieci zapoczątkowało zaproszenie
do czytelni IBUK.LIBRA, której księgozbiór liczy kilka tysięcy elektronicznych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych. Można
je przeczytać za darmo lub za bardzo niewielką opłatą. W dziale promocje na przykład nie zapłacimy za czytanie ani złotówki.

Uczestnicy spotkania otrzymali od MBP w Opolu kody do rejestracji i bezpłatnego korzystania z platformy.

Twórcą portalu http://libra.ibuk.pl/  jest PWN więc możemy być pewni, że wartościowych materiałów tam nie brakuje.

 Jeśli nie możemy dotrzeć do tytułu utworu, którego szukamy, zdecydowanie trzeba zajrzeć na WOLNE LEKTURY. Pod patronatem Fundacji Nowoczesna Polska  powstała ogromna baza nie tylko ebooków ale także baza audiobooków dostępna na https://wolnelektury.pl/   W jej zbiorach   znajduje się 5286 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej.  Wszystkie dokumenty zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

  Prawdziwą skarbnicą wiedzy jest też Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA. Udostępnia ona  w postaci cyfrowej najważniejsze wydania tekstów literackich i naukowych, dokumentów historycznych, czasopisma, grafikę, fotografię, nuty oraz mapy. Tutaj poznamy dokumenty prezentujące dziedzictwo narodowe Polski i bogactwo zbiorów Biblioteki Narodowej. Na https://polona.pl/ można założyć konto, pobierać materiały, robić notatki, drukować.

 Nauka płynąca z wiedzy historycznej jest nie do przecenienia. A gdzie jej szukać, jeśli nie w źródłach? EUROPEANA to jedna z największych kolekcji e-książek oraz innych cyfrowych materiałów pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów i archiwów cyfrowych. Udostępnia m. in. pamiętniki, czasopisma, listy oraz książki https://www.europeana.eu/

. Skarby literatury polskiej w internecie udostępnia Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej, która została utworzona przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i działa w ramach projektu  UNESCO „ Biblioteka Wirtualna Tekstów Literatury Świata”. Zawiera zdygitalizowane dzieła literatury klasycznej powstałe w różnych okresach historycznych od średniowiecza po okres międzywojenny. Na stronie   http://literat.ug.edu.pl/books.htm   odnaleźć można materiały multimedialne, ilustracje, itp.

Kilka innych pomysłów na wykorzystanie  nowych technologii :

http://culture.pl/

Culture.pl – portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, stworzony i wydawany przez Instytut Adama Mickiewicza.

- http://ninateka.pl/

Teatr, kino, sala koncertowa, galeria sztuki. W NINATEKA.PL znajdziecie wszystko to,
 z czego składa się współczesna kultura audiowizualna.

Mamy wybór  kiedy i jak wykorzystać nowe technologie w uczeniu się. Uwaga, łatwo na długie godziny przepaść w milionach książek, historycznych zdjęć czy grafik i obrazów.

Maria Oleksiejuk

libra1.jpeg

libra2.jpeg