Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

II Licealne Sympozjum Historyczne

Dnia 14 grudnia 2017 r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach odbyło się II Licealne Sympozjum Historyczne, w tym roku pod tytułem: Polscy działacze narodowi z ziemi głubczyckiej przed 1945 r., zorganizowane przez nauczycielki historii w ZSO, dr Katarzynę Maler i mgr Stanisławę Wiciak. Dyrektor ZSO Krzysztof Tokarz powitał gości: kierownika Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym Tomasza Senia, sekretarz gminy Głubczyce Annę Hauptmann, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej - Piotra Kopczyka, absolwenta liceum – Tomasza Schmidta oraz przedstawicieli mediów lokalnych – Marka Mikitkę z Telewizji Pogranicze i Mateusza Kitkę z Portalu Twoje Głubczyce.

     Jako pierwsza prelegentka wystąpiła S. Wiciak, która opowiedziała o dziejach ziemi głubczyckiej, uwzględniając w swoim wykładzie historię gimnazjum w Głubczycach, poprzednika dzisiejszego ZSO oraz stosunki narodowościowe na wyżej wymienionym obszarze. Kolejnym prelegentem był uczeń klasy I c Artur Jakubczyński, który przedstawił widzom sylwetki polskich nauczycieli – działaczy narodowych w gimnazjum głubczyckim w XIX/XX w.: Stanisława Karwowskiego, Stanisława Drzażdżyńskiego, Stanisława Szenica, Antoniego Borzuckiego i Stefana Sikorskiego, w większości pochodzących z Wielkopolski. Również część polskich uczniów tego niemieckiego gimnazjum pochodziła z Wielkopolski. Po tym wykładzie muzyczną interpretację Ody do młodości Adama Mickiewicza przedstawiła grupa wokalno – muzyczna w składzie: Krzysztof Fuhs z II a – akordeon, Błażej Biskup z II b  – skrzypce, Marcin Łoziński z I c – klarnet i Natalia Niemczycka z I c – flet oraz chórzystki z klasy I c: Anna Maleńczyk, Aleksandra Niżnik, Dominika Kasperek, Dominika Haładus, Wioletta Klim  i Liwia Wieczorek.

     Kolejnym wykładowcą sympozjum, był zdolny historyk z klasy III d, Krzysztof Górecki, który zadebiutował już w I sympozjum o tematyce kresowej w 2016 r. Krzysztof opowiedział widzom o losach kilku polskich absolwentów gimnazjum w Głubczycach: profesora medycyny Bolesława Marcelego Kowalskiego herbu Czewoja,  profesora medycyny Adama Ferdynanda Karwowskiego, psychiatry Emila Cyrana, dr. prawa, działacza na polu gospodarczym w Wielkopolsce i zarazem konsula honorowego Królestwa Węgier w Poznaniu – Tadeusza Drzażdżyńskiego, księdza Józefa Gregora zwanego „śląskim Tacytem” i badacza gwar słowiańskich na ziemi głubczyckiej, pochodzącego z Sułkowa Feliksa Steuera.

     Po tym wykładzie widzowie obejrzeli scenkę pt. Kółko Filaretów w gimnazjum w Głubczycach w 1901 r. W scence tej wystąpili następujący uczniowie: Jan Żaba z I b jako profesor Stanisław Karwowski, Michał Szczepański z III b jako profesor Stanisław Drzażdżyński, Łukasz Remień z I b jako syn profesora - Tadeusz Drzażdżyński, Marcin Łoziński z I c jako uczeń Bolesław Marceli Kowalski oraz Artur Jakubczyński  z I c i Damian Mikler z I b jako pozostali uczniowie.

     Ostatni wykład pt. Polacy i Morawianie w XIX/XX w. na obszarze dzisiejszej gminy Baborów, wygłosiła dr Katarzyna Maler, która poza dziejami tego miasteczka, przedstawiła kwestie językowe na tym terenie, gdzie poza urzędowym językiem niemieckim, funkcjonowały dialekt morawski i gwara laska.

     Szczególnym i ciekawym punktem w programie II sympozjum, był występ młodzieży z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Baborowie pod kierunkiem dr Bożeny Bensz i mgr Barbary Piotrowskiej, pt. Wesele wg Feliksa Steuera z Sułkowa, gmina Baborów. Uczniowie ci wykonali swój słowno – muzyczny program gwarą laską.

     Na zakończenie sympozjum wystąpił zespół złożony z wyżej wymienionych uczniów liceum, który wykonał piosenkę zespołu 2+1 pt. „Czerwone słoneczko”.

     Tegoroczne sympozjum przeszło do historii, lecz już jest planowane kolejne, trzecie, którego tematyka będzie związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a odbędzie się ono w listopadzie 2018 r.

1..jpeg

2..jpeg

25151862_1457037564394626_6305167114108048305_n.jpeg

 

Red. ZSO