Głubczyckie spotkania chóralne "Silesia Cantat" 2-8 kwietnia 2018 r.
Wieloletnia współpraca Chóru Mieszanego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach z chórami śpiewającymi po obu stronach polsko-czeskiej granicy, jak również wizja zjednoczonej Europy z udziałem obu państw, zaowocowały pomysłem zorganizowania festiwalu pn.: Głubczyckie Spotkania Chóralne „Silesia Cantat”. Celem projektu jest rozwijanie współpracy przygranicznej oraz wymiana kulturowa i edukacyjna pomiędzy Polską, a Czechami, przy wsparciu samorządów lokalnych, placówek oświatowych, kulturalnych, kościołów i organizacji społecznych.
Spotkania chóralne w Głubczycach mają swój początek w czterech edycjach Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych i Ogólnokształcących (I festiwal odbył się w 1996 r.), organizowanych przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Głubczycach oraz I Liceum Ogólnokształcące w Głubczycach.
W 2004 r. tradycja ta została poszerzona o nową płaszczyznę artystyczną w postaci
I Konkursu o Nagrodę Głubczyckiego Anioła (spoglądającego z herbu miasta). Właśnie wtedy festiwal przekształcił się w Głubczyckie Spotkania Chóralne „Silesia Cantat”. Wszystkie chóry biorące udział w przesłuchaniach konkursowych otrzymują Nagrody Specjalne – „Głubczyckie Aniołki”. Nazwa nagrody specjalnej uzależniona jest od najlepszego elementu prezentacji występującego chóru. Dodatkowo, chóry walczą o Nagrodę Główną – Statuetkę „Głubczyckiego Anioła”, dla najlepszego chóru w poszczególnych kategoriach konkursu.
Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w 6 dniach pierwszego tygodnia kwietnia, począwszy od wielkanocnego "Lanego Poniedziałku", z małą przerwą we wtorek, aż do "Białej Niedzieli" i została wzbogacona o Nagrodę Specjalną pn. „Stonavska Barborka” - za najlepsze wykonanie utworu czeskiego kompozytora. Została ona ufundowana przez kierownictwo festiwalu „Stonavska Barborka”, który od 11 lat odbywa się w Stonavie. Jest to efekt współpracy nawiązanej w poprzednim 2017 roku przez Gminę Głubczyce oraz Zarząd „Stonvskiej Barborki” w ramach europejskiego, transgranicznego projektu pn.: „Śląskie Portamento”.
Każda edycja festiwalu „Silesia Cantat” wzbogacona jest warsztatami i wykładami wybitnych znawców sztuki chóralnej. Są one okazją do podniesienia kompetencji i fachowej wiedzy uczestniczących w nich chórmistrzów i dyrygentów.
Integralną częścią Głubczyckich Spotkań Chóralnych są warsztaty i koncerty Polsko-Czeskiego Chóru "SILESIA CANTAT", którego częstym gościem jest młodzież chóralna z Campe-Gymnazium, z zaprzyjaźnionego powiatu w Holzminden (Niemcy).
W tegorocznej edycji festiwalu wszystko udało się bardzo dobrze! Najbardziej spektakularnym momentem, a zarazem jego kulminacją był "V Konkurs o Nagrodę Głubczyckiego Anioła", w którym wystąpiło 15 chórów z Polski i z Czech!. Rozdanie nagród – w którym uczestniczyła Pani Wicestarosta Anita Juchno, Pan Burmistrz Adam Krupa oraz Pan Dyrektor Josef Melnar (Stonawska Barborka) – odbyło się w hali sportowej liceum. Wzruszeniom i radosnym emocjom nie było końca, szczególnie kiedy ponad 700 osobowy chór wykonał "Gaude Mater Polonia" i "Hymn III Tysiąclecia". Niesamowicie udane były też warsztaty Międzynarodowego Chóru "Silesia Cantat" ze specjalnym udziałem Chóru "Smilig Faces" z Holzminden, który 3-krotnie wystąpił z "Mszą Jazzowo-Latynoamerykańską". Bardzo interesujące były także warsztaty chórmistrzowskie, w których uczestniczyły 2 głubczyckie chóry dziecięce. Artystycznym wydarzeniem festiwalu okazał się niezwykły koncert w kościele Franciszkanów. Był to koncert laureatów "Stonvskiej Barborki”, w którym wystąpili znakomici, młodzi czescy artyści. Koncert został przygotowany prze Evę Šeinerovą, a łzom wzruszenia i artystycznych przeżyć nie było końca. Wszystko zakończyło się w głuchołaskim Centrum Kultury radosnym "Alleluja" z „Mszy jazzowej”.
Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji festiwalu należą się wielkie słowa uznania i podziękowania!
Tadeusz Eckert