Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Finał VIII edycji konkursu międzyszkoonego "Korzenie wielu głubczyczan są na Kresach"

Dnia 28 maja 2018 r. w czytelni Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Głubczycach odbył się finał VIII edycji konkursu międzyszkolnego dla uczniów szkół średnich  „Korzenie wielu głubczyczan są na Kresach”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej formatu co najmniej A3 techniką dowolną, przedstawiającej postacie zapamiętane przez pochodzących z Kresów przodków dzisiejszych mieszkańców ziemi głubczyckiej. Ponieważ Panteon Kresowy tworzyli nie tylko bohaterowie walczący zbrojnie o niepodległość, lecz również literaci, publicyści, malarze, naukowcy i wszyscy ci, którzy potwierdzali polskość tamtych ziem, możliwość wyboru postaci była duża.

     VIII edycja tego konkursu, tak jak poprzednia, została zorganizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach we współpracy z Miejsko - Gminną Biblioteką Publiczną i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Głubczycach, którzy byli fundatorami nagród książkowych. Poza tym upominki dla uczestników i nauczycieli przekazali: Urząd Miejski w Głubczycach i Starostwo Powiatowe.

     Dyrektor ZSO Krzysztof Tokarz powitał gości, wśród nich przedstawicieli Starostwa Powiatowego, Gminy Głubczyce i Kresowian, a finał konkursu poprowadziła nauczycielka historii w liceum Katarzyna Maler

     Zanim zostały ogłoszone wyniki, uczniowie klasy II b, Jacek Winiarski i Mateusz Kozłowski przedstawili prezentację dotyczącą Panteonu Kresowego (przypomnieli m. in. spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie powstańców listopadowych, powstańców styczniowych i obrońców Lwowa z 1918 r., w tym słynne Orlęta Lwowskie oraz  sylwetki żołnierzy legionów polskich, polityków, pisarzy). O oprawę muzyczną zadbało trio muzyczne z ZSO: Krzysztof Fuhs z II a (akordeon), Błażej Biskup z II b (skrzypce) i Filip Kuśmierski z II d (gitara). Wykonali oni następujące utwory: Rozmaryn, Szara piechota i Tylko we Lwowie.

     Prace konkursowe oceniła Komisja, w skład której weszły: dyrektorka Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej Barbara Piechaczek, kierowniczka Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej Jolanta Górak i plastyczka z Miejskiego Ośrodka Kultury  Elżbieta Zenfler.

     Wyróżnionych zostało dwóch uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach: Bartosz Chwierut i Karolina Jerzak. Pierwsze dwa miejsca w tym konkursie zajęły te same osoby, które wygrały rok temu:

I miejsce - Alicja Kwiatkowska z ZS CKR w Głubczycach

II miejsce - Edyta Klimczak z ZSO w Głubczycach

Na III miejscu uplasował się Beniamin Matulka z ZSM w Głubczycach.

     Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

     Organizatorzy dziękują uczniom za udział w konkursie, a nauczycielom za wprowadzenie podopiecznych w jego tematykę. W tym roku tymi nauczycielami byli: Renata Korus (ZS CKR), Maria Farasiewicz (ZSM), Katarzyna Jasińska – Kaliwoda (ZSO/ZSM), Andrzej Seń (ZSM). Dziękują także za współpracę Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej, zwłaszcza kierowniczce Jolancie Górak i Lesławowi Jabłońskiemu i Miejskiemu Ośrodkowi Kultury reprezentowanemu przez Monikę Komarnicką.

 

Koordynator konkursu – Katarzyna Maler

P1230662.jpeg

IMG_1765.jpeg

IMG_1777.jpeg

 

Autorem zdjęć jest Lesław Jabłoński z MG BP w Głubczycach