Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Wycieczka do Nysy - "ślaskiego Rzymu"

Dnia  08.06.2018r odbyła się szkolna  wycieczka edukacyjna do Nysy. Wzięli w niej udział uczniowie klas I C/ SMS, II B i II D wraz z wychowawczyniami Stanisławą Wiciak, Anna Siwiec oraz Ewą Idzi.

W trakcie pobytu w tym jakże wspaniałym i bogatym w historię oraz zabytki mieście odkrywaliśmy piękno kultury naszego regionu poznając bogatą przeszłość zarówno miejsca, do którego pojechaliśmy jak i Głubczyc poznając jego funkcjonowanie w czasach średniowiecza oraz innych epokach historycznych. Słoneczny, czerwcowy dzień spędziliśmy aktywnie na zagłębieniu się w kulturę pięknych okolic sięgającą zarówno przeszłości jak i teraźniejszości. Mieliśmy okazję zwiedzić muzeum nyskie pełne wspaniałych obrazów, antycznych mebli, przedmiotów codziennego użytku ludzi zamieszkujących dawniej te tereny, ale również zetknąć się z kulturą współczesną lokalnych artystów, którzy w godny sposób pokazali jak dobrze zaprezentować Polską sztukę ukazując talent jaki znajduje się na wyciągnięcie ręki. Dzięki uprzejmości proboszcza bazyliki św. Jakuba apostoła i św. Agnieszki- łączącą architekturę stylu romańskiego, gotyku z elementami epoki baroku- mieliśmy okazję na zwiedzanie skarbca św. Jakuba, który znajduje się w starej dzwonnicy. W skarbcu położonym ok. 15 m od świątyni znajdują się wspaniałe przedmioty liturgiczne z najróżniejszych okresów historii bazyliki utrzymane w doskonałym stanie i wciąż użytkowane podczas ważnych świąt kalendarza liturgicznego.  

Na zakończenie udaliśmy się do miejscowego kina na seans „Jurassic World”. Całość wyjazdu okazała się dobrze zorganizowana i pomimo upału wszystko minęło w pozytywnej atmosferze.

Uczennica klasy I C- Liwia Wieczorek

IMG-20180613-WA0002.jpeg