Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Aula ZSO im. Franciszka Freja

Dzień 11 października 2018 r. zostanie zapisany w kronice szkolnej jako szczególny w dziejach głubczyckiego liceum, albowiem został w nim upamiętniony jego dyrektor i znakomity polonista mgr Franciszek Frej.

     We wrześniu ubiegłego roku grupa absolwentów z rocznika 1957, z Edwardem Maćkowem na czele, w porozumieniu z dyrektorem ZSO Krzysztofem Tokarzem, postanowiła uczcić profesora Freja, który był ich wychowawcą, nadając jego imię auli i fundując tablicę informacyjną z jego podobizną.

     Franciszek Frej (1911 – 1963) urodził się w Busku na Kresach Wschodnich, niedaleko Lwowa. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i przeszedł szkolenie w Szkole Podchorążych we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie otrzymał stopień podporucznika rezerwy. Nie zdołał obronić pracy magisterskiej, ponieważ wybuchła wojna. Aktywnie zaangażował się w działalność polskiego podziemia niepodległościowego. Został komendantem AK obwodu buczackiego  i wziął udział we wszystkich przeprowadzonych w tym obwodzie akcjach dywersyjnych. Po II wojnie światowej zamieszkał ze swoją rodziną w Głubczycach, a w 1948 r. obronił pracę magisterską na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1959 – 1963 był dyrektorem głubczyckiego liceum, w którym od 1946 r. nauczał języka polskiego. Prowadził w szkole kółko teatralne (w tym celu ukończył w Krakowie dwuletnie studium reżyserskie), a jego uczniowie odnosili sukcesy w konkursach recytatorskich. Przyczynił się do nadania naszemu liceum imienia Adama Mickiewicza (był wielkim miłośnikiem jego twórczości), do odsłonięcia na froncie szkoły tablicy upamiętniającej tego wielkiego poetę  oraz do budowy Domu Nauczyciela. Zmarł nagle w wieku zaledwie 51 lat, a w jego pogrzebie uczestniczyły tłumy mieszkańców Głubczyc.

     11 października 2018 r., do liceum, w którym była zaplanowana uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przybyli wychowankowie profesora Freja. Niektórzy przyjechali z odległych zakątków Polski. Przed wejściem do auli, po powitaniu gości przez dyrektora Krzysztofa Tokarza oraz prowadzących akademię nauczycieli: Annę Siwiec i Piotra Naumczyka, odbył się akt poświęcenia wspomnianej tablicy (jej wykonawcą jest absolwent AGH w Krakowie, Michał Wiśniosz) przez ks. dr. hab. Michała Chłopowca (rocznik maturalny 1958), po którym uczestnicy akademii: absolwenci, zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie, przeszli do auli. Tam sylwetkę ojca przedstawiła córka Franciszka Freja, Teresa Targońska, która przyjechała na tę uroczystość ze swoimi krewnymi aż z dalekiego Poznania. Po niej wspominali profesora absolwenci: Barbara (Gołąb) Żurakowska oraz Edward Maćków. W tym miejscu należy dodać, że nieobecny podczas uroczystości absolwent Jan Jurczenko (rocznik 1957), wzbogacił bibliotekę szkolną o swój własny zbiór książek  dotyczących II wojny światowej i przesłał dla obecnych nauczycieli piękny bukiet róż.

     Po wspomnianej uroczystości odbyła się druga część akademii, podczas której, po przemówieniach dyrektora i gości, zostały wręczone Nagrody Dyrektora. Nauczycielka fizyki mgr Ewa Trynda otrzymała Nagrodę Starosty Powiatowego, a nauczycielka matematyki Bożena Ustrzycka, została uznana po głosowaniu  zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski, najsympatyczniejszą nauczycielką w szkole. Część artystyczna w wykonaniu klasy II d (pod kierunkiem wychowawczyni Anety Bykowskiej) oraz Dominiki Sozańskiej z zespołem Sound Wave, zakończyła akademię.

Katarzyna Maler

den8.jpeg

den7.jpeg

den9.jpeg

den1.jpeg

den2.jpeg

den3.jpeg

den4.jpeg

den5.jpeg

den6.jpeg