Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

III LICEALNE SYMPOZJUM HISTORYCZNE – „OD NIEWOLI DO NIEPODLEGŁOŚCI 1918-2018”

W piątek 9 listopada 2018 r., w głubczyckim Zespole Szkół Ogólnokształcących, odbyło się III Licealne Sympozjum Historyczne, którego tematyka była związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zostało ono zorganizowane przez liceum (koordynatorki: mgr Stanisława Wiciak i dr Katarzyna Maler) przy wsparciu Stowarzyszenia Absolwentów LO (prezes Jan Bażyński), Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Głubczycach (kierownik Jolanta Górak) oraz Uniwersytetu Opolskiego. Rolę gospodarzy szkoły w tym dniu pełniły klasy I d i II c, które udekorowały korytarze i aulę i witały przybywających gości. Mistrzami ceremonii byli nauczyciele – mgr Anna Siwiec i mgr Piotr Naumczyk.

     Po odśpiewaniu czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, dyrektor ZSO mgr Krzysztof Tokarz przywitał gości: pracowników Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego: prof. dr hab. Barbarę Kubis, dr Martę Hatalską i prof. dr hab. Adama Suchońskiego, kierownika Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Tomasza Senia, wiceburmistrza Głubczyc Kazimierza Bedryja, przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierza Naumczyka, prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział Głubczyce Edwarda Wołoszyna, prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Amelię Mamczar, dyrektorkę Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej dr Barbarę Piechaczek, dyrektora SP ZOZ w Głubczycach Adama Jakubowskiego, wspierającego od lat naszą szkołę lek. wet. Stanisława Tomczaka i jego syna Mateusza, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej Piotra Kopczyka wraz z żoną Krystyną, byłą wicedyrektorką ZSO, właściciela pałacu w Pielgrzymowie i miłośnika Kresów Wschodnich Ryszarda Brzezińskiego oraz przedstawicieli lokalnych mediów: Jana Waca, Mariana Pospiszela i Mateusza Kitkę.

     Sympozjum poprowadziła Stanisława Wiciak. Pierwszym prelegentem zaproszonym na mównicę, był uczeń klasy II a, Jan Skoumal, który przedstawił sylwetki Ojców Niepodległości, zwłaszcza Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Omówił nie tylko ich zasługi, lecz również różnice i konflikty występujące między nimi, na końcu zaznaczając, że w momencie ważenia się losów Polski, politycy ci potrafili wyciszyć te spory i poświęcić się Ojczyźnie.

     Drugim prelegentem była prof. dr hab. Barbara Kubis, specjalizująca się w dydaktyce historii i historii Polski XX w., skupiająca swoją pracę badawczą na literaturze dokumentu osobistego, autorka licznych publikacji, nazywana przez studentów „nauczycielem nauczycieli”. Pani profesor wygłosiła interesujący wykład pt. Niepodległość. Rok 1918 we wspomnieniach ówczesnych Polaków. Z kolei wieloletni wykładowca, mentor wielu pokoleń studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, a następnie Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr hab. Adam Suchoński, wybrał i przedstawił temat pt. Rok 1918. Odbudowa Państwa Polskiego w zagranicznych podręcznikach do nauczania historii ze szczególnym uwzględnieniem postaci Józefa Piłsudskiego. Zbadał on dziesiątki podręczników z całego świata, dochodząc do wniosku, że najwięcej wzmianek o Polsce jest w podręcznikach fińskich i izraelskich. Wspomniał również miejsca na Wileńszczyźnie związane z postacią Józefa Piłsudskiego (profesor Suchoński od 2002 r. jest członkiem i przewodniczącym ze strony polskiej, w Polsko – Litewskiej Komisji Podręcznikowej) i podał związane z nimi, mało znane fakty.

     Kolejnym punktem programu była krótka scenka w wykonaniu uczniów - Artura Jakubczyńskiego i Łukasza Remienia, przedstawiająca rozmowę o wydarzeniach związanych z powstaniem wielkopolskim profesora gimnazjum w Głubczycach Stanisława Drzażdżyńskiego i jego syna, Tadeusza.

     Ostatnim prelegentem była dr Katarzyna Maler, która przedstawiła sylwetki polskich działaczy niepodległościowych związanych z Głubczycami, zwłaszcza z gimnazjum głubczyckim, poprzednikiem dzisiejszego liceum.

     Oprawę muzyczną sympozjum stworzyli trzej uczniowie z klas trzecich, ubrani w użyczone przez Roberta Galarę z firmy „Galmet”, repliki mundurów I Pułku Ułanów Legionów J. H. Dąbrowskiego we Włoszech: Krzysztof Fuhs (akordeon), Błażej Biskup (skrzypce) i Filip Kuśmierski (gitara). Wykonali oni następujące utwory: Pierwsza Brygada, Szara piechota, O mój rozmarynie i Tylko we Lwowie. Uczniowie i goście włączyli się do śpiewania tych pieśni patriotycznych. W tym miejscu należy poinformować, że wymieniona trójka muzyków, przygotowana przez dyrygenta chóru Tadeusza Eckerta, zajęła III miejsce w XVI Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej, który odbył się 5 listopada w Opolu, wykonując Szarą piechotę.

     Sympozjum towarzyszyła wystawa pamiątkowych przedmiotów z okresu zaborów, I wojny światowej i początków II Rzeczpospolitej, przygotowana przez Marię Oleksiejuk i Katarzynę Maler.

     Ostatnim punktem programu było ogłoszenie wyników trzech konkursów i wręczenie nagród laureatom. Konkurs wiedzy o odzyskaniu niepodległości, przeprowadzony w klasach pierwszych przez Stanisławę Wiciak i Katarzynę Maler, wygrały następujące osoby: I miejsce – Klaudia Kobylańska, II miejsce ex aequo – Kalina Liphardt i Robert Mikos oraz III miejsce – Aleksandra Kobeluch. Fundatorem nagród książkowych był Stanisław Tomczak.

     Konkurs grupowy związany z wystawą edukacyjną o tematyce niepodległościowej, zorganizowany dla klas drugich, wygrali: I miejsce – Agnieszka Sobków, Jan Skoumal i Waldemar Czarnecki; II miejsce – Marta Bykowska, Kamila Gomułka i Oliwia Mazurkiewicz i III miejsce – Natalia Stein, Kinga Chmura i Natalia Mazur. Ponadto zostały wyróżnione: Kamila Krawiec, Paulina Chawa, Kinga Skalik, Karolina Sołtys, Martyna Piekarz i Julia Tomczak. Nagrody i dyplomy ufundowała Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach.

     Wyniki trzeciego i ostatniego konkursu, literackiego, pt. „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem” (Bogdan Łyszkiewicz), zorganizowanego przez polonistki (mgr Agata Wołoszyn, mgr Aneta Bykowska, mgr Urszula Chawa), przedstawiła Agata Wołoszyn. I miejsce w kategorii felieton, zajęła Marta Bykowska, a II miejsce – Wiktoria Węgrzyn. I miejsce w kategorii wiersz – Jan Skoumal, II – Wiktoria Matyjaszek i III – Kamila Tarnawska. I miejsce w kategorii reportaż zajął Bartosz Bednarski. W kategorii esej zostały wyróżnione Kinga Chmura i Oliwia Mazurkiewicz. Uczniowie ci otrzymali książki i dyplomy.

     Tegoroczne sympozjum, na które po raz pierwszy zaproszono nauczycieli akademickich, już za nami. Organizatorzy mają nadzieję, że wygłoszone wykłady, muzyka oraz wystrój szkoły, spodobały się gościom i uczniom i wprowadziły ich w uroczysty nastrój patriotyczny przed obchodami setnej rocznicy niepodległości.

Katarzyna Maler

button.jpeg

DSCN2412.jpeg

DSCN2414.jpeg

DSCN2416.jpeg

DSCN2423.jpeg

suchonski.jpeg

DSCN2424.jpeg

DSCN2436.jpeg

DSCN2451.jpeg

DSCN2465.jpeg

DSCN2468.jpeg

DSCN2475.jpeg