Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Głubczyckie Spotkania Chóralne "Silesia Cantat"

W dniach 22-28.04.2019 r. odbyły się w Głubczycach Głubczyckie Spotkania Chóralne „Silesia Cantat”, pod Honorowym Patronatem Andrzeja Buły - Marszałka Województwa Opolskiego, Piotra Soczyńskiego - Starosty Powiatu Głubczyckiego oraz Adama Krupy - Burmistrza Głubczyc.

Bardzo udana inauguracja festiwalu miała miejsce 22 kwietnia w poniedziałek o godz. 11.30. Chór Angelus Cantat oraz Chór Absolwentów LO w Głubczycach wystąpił na mszy św. „Wielkanocnej” w Kościele Parafialnym Narodzenia N.M.P w Głubczycach. Wykonane zostały utwory nawiązujące do okoliczności występu, m.in. G. Aichingera „Regina coeli”, P. Gałuszki „Oto są Baranki młode”, G. Younga „Alleluja”. Atmosfera chóralnej wspólnoty była wspaniała. Chórzyści mimo różnicy wieków świetnie ze sobą współpracowali, a efekty artystyczne zaspokoiły nawet najbardziej wybrednych słuchaczy.

W kolejnych dniach odbyły się Seminaria chórmistrzowskie. Pierwsze z nich miało miejsce 24 kwietnia we środę o godz. 10.00  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach. Mgr Przemysław Czekała z Akademii Muzycznej w Poznaniu poprowadził zajęcia pt. „Otwarcie wokalne w chórach dziecięcych i młodzieżowych”. Jego znakomity warsztat wokalny i pedagogiczny sprawiły, że uczestnicy tego spotkania edukacyjnego mogli wiele się nauczyć i doświadczyć właściwych postaw związanych z techniką wokalną.  Natomiast w czwartek 25 kwietnia o godz. 10:00, seminarium chórmistrzowskie pt.
„Zachęcanie dzieci i młodzieży do śpiewu poprzez właściwy dobór ćwiczeń wokalnych” poprowadziła
dr Małgorzata Podzielny z Akademia Muzyczna we Wrocławiu. Oprócz dyrygentów w zajęciach uczestniczyła duża grupa dzieci z chórów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Głubczycach. Prowadząca z wielką energią poprowadziła wzorcową próbę chóru, na której wykorzystały całą gamę znakomitych ćwiczeń wokalnych, bardzo atrakcyjnych dla dzieci i bardzo pożytecznych w codziennej pracy chórmistrzowskiej. O
godz. 17:00 Wykład i warsztaty w ramach Akademii Myśli i Słowa pt.„Śpiew dla ciała i umysłu”, poprowadziła absolwentka głubczyckiego chóru LO Pani dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny, prof. Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego,
dyrektor Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Uczestnicy spotkania nie tylko dowiedzieli się jak wielki i pozytywny wpływ na ludzie życie ma śpiew, ale mogli tego także doświadczyć, uczestnicząc w części praktycznej warsztatów.
         W piątek 26 kwietnia godz. 16:00, w sali audiowizualnej głubczyckiego LO odbyły się warsztaty artystyczne Chóru „Silesia Cantat”. Przygotowano do wspólnego wykonania „Hymn III Tysiąclecia” M. Gałęskiego. Prezentacja nastąpiła o godz. 19:00 w Kościele Parafialnym Narodzenia N.M.P w Głubczycach. Chór „Silesia Cantat” wystąpił w składzie: Pěvecké sdružení ECHO pod dyr. Josefa Melnara z Frýdlantu nad Ostravicí, Chór Animato Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach pod dyr. Olivii Kaczyńskiej oraz Chór Dziecięcy PSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Głubczycach pod dyr. Tadeusza Eckerta. Oprócz wspólnej prezentacji, chóry wykonały także program własny, który mógł pokazać różnorodne barwy muzycznej kultury Polski i Czech.
        Kulminacja festiwalu nastąpiła
27 kwietnia w sobotę. W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach, o godz. 10:00 odbył się VI Konkurs Chórów o Nagrodę Głubczyckiego Anioła. Wzięło w nim udział kilkanaście chórów z Polski i z Czech, które oceniło jury w składzie: Prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda z Akademii Muzycznej w Katowicach, Prof. Włodzimierz Siedlik z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Prof. Jurij Galatenko z Opery Ostrawskiej w Ostrawie. Wyniki zostały ogłoszone w hali sportowej ZSO o godz. 15:00 i zostały okraszone koncertem galowym z udziałem laureatów Międzynarodowego Konkursu Zespołów Wokalnych Stonavská Barborka w składzie: Sára Marie Skopalová – sopran, Anna Kvěchová – skrzypce i  Daniela Fryčová – fortepian. W programie można było usłyszeć wspaniałe dzieła literatury światowej, jak również kompozycje autorów polskich i czeskich. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w postaci statuetek „Głubczyckiego Anioła” oraz „Głubczyckich Aniołków” zwieńczyło część oficjalną koncertu galowego. Nagrodę „Głubczyckiego Anioła” zdobyły: Chór Dziecięcy PSM w Głuchołazach - dyr. Estera Gąsowska (I kategoria - chórów szkół muzycznych), Chór „Animato” SP w Łazach –- dyr. Olivia Kaczyńska (II kategoria - chórów szkół ogólnokształcących),  i Chór “Bel Canto” MDK w Rybniku - dyr. Lidia Blazel-Marszolik (III kategoria - chórów mieszanych). „Stonavską Barborkę” za najlepiej wykonany utwór czeskiego kompozytora zdobył Pěvecký sbor „VOICES” ZUŠ z Krnova - dyr. Ilona Rédlová, a „Głubczyckiego Stanisława”, za najlepiej wykonany utwór Stanisława Moniuszki, Chór „Gaudeo” POPP przy SP w Świerklanach - dyr. Maria Skrobol.

            Głubczyckie Spotkania Chóralne „Silesia Cantat” zwieńczone zostały niedzielną Mszą św., która odbyła się w niedzielę o godz. 11:00, 28.04.2019 r. w Kościele Parafialnym Narodzenia N.M.P w Głubczycach. Członkowie Chóru „Silesia Cantat” z dużym powodzeniem wykonali pieśni sakralne związane z liturgią „Białej Niedzieli”.

            Kolejna edycja festiwalu potwierdziła wielką wartość tego przedsięwzięcia. Występy chórów, wspólne śpiewy i wspólna praca, prezentacje konkursowe oraz zdobywanie fachowej wiedzy stanowią nieoceniony wkład w rozwój chóralistyki w regionie śląskim Polski i Czech. Na uwagę zasługuje niekonfrontacyjna i wspierająca formuła konkursu. Każdy chór został doceniony za coś, co stanowiło najlepszą cechę jego prezentacji. Każdy chór otrzymał statuetkę „Głubczyckiego Aniołaka”, a każdy dyrygent gratyfikację finansową.

            Wielkie podziękowania należy skierować w stronę organizatorów oraz instytucji finansujących to niezwykłe przedsięwzięcie. Gmina Głubczyce, partner projektu „Śląskie Portamento” – wsparcie finansowe i organizacyjne; Festiwal „Stonavská Barborka” w Stonavie (Czechy), partner projektu „Śląskie Portamento” – wsparcie finansowe i organizacyjne; Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego – sfinansowanie nagrody „Głubczycki Stanisław”; Starostwo Powiatowe w Głubczycach – pomoc logistyczna;  Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach – organizator spotkań, koncertów i konkursu, gospodarz obiektu szkolnego; Państwowa Szkoła Muzyczna w Głubczycach – pomoc kadrowa i logistyczna;  Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach – pomoc logistyczna i organizacyjna,

Kościół Parafialny NNMP w Głubczycach – pomoc finansowa i organizacyjna;  Stowarzyszenie Absolwentów LO w Głubczycach – pomoc finansowa; Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, projekt „Przekraczamy granice”, Euroregion „Silesia” – sfinansowanie projektu.

 

Tadeusz Eckert

Dyrektor Artystyczny
Głubczyckich Spotkań Chóralnych
Silesia Cantat

z1.jpeg

z3.jpeg

z5.jpeg

z8.jpeg

z11.jpeg