Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Małopolska Noc Naukowców

 podróży na miejscu przywitały nas miejscowe gołębie, które od tamtej pory nie odstępowały nas na krok.

Po co tam pojechaliśmy? Otóż - jak co roku nasza Pani chemiczka mgr Julita Stebnicka zorganizowała i zaprosiła chętnych maturzystów z „biolchema” oraz tych, którzy rozszerzają chemię na Małopolską Noc Naukowców połączoną z Ogólnopolską Próbną Maturą, które odbywały się na terenie Campusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zanim odbyła się próbna matura i pokazy naukowe zwiedziliśmy Muzeum Farmacji założone po wojnie przez dr Stanisława Pronia. Zostaliśmy oprowadzeni po wszystkich zakątkach tego miejsca, w których eksponowane były: meble apteczne w różnych stylach (barok, empire, biedermeier), naczynia apteczne meble z różnych epok, dawne aptekarskie utensylia (moździerze, prasy, filtry, kapsuły do pozłacania pigułek, drażet-karki, krajalnice do rozdrabniania ziół itd.) etc, etc... Braliśmy również czynny udział w pokazie tworzenia ówczesnych leków.

O godz. 15:00 grupka śmiałków z naszego LO postanowiła zmierzyć się z trójgłowym smokiem... tzn. z Ogólnopolską Próbną Maturą z Chemii. Jej wyniki na pewno zmobilizowały ich do dalszej ciężkiej pracy i wiary w swoje marzenia i umiejętności.

Nadszedł czas pokazów. Chemia sądowa, środowiska czy może mikroskopia sił atomowych? To tylko niektóre przykłady kierunków UJ-otu, które mogliśmy zobaczyć. Do wyboru, do koloru.
Na chemii sądowej poznaliśmy tajniki zastosowania promieni UV jako sprawdzenie prawdziwości dokumentów (oszuści - bójcie się, nie z nami te numery!). Na chemii środowiska panie doktorantki skrupulatnie wyjaśniły nam występowanie zjawisk chemicznych w przyrodzie. Niektórzy maturzyści - przyszli weterynarze i biolodzy nie mogli się powstrzymać i poszli zwiedzić wydział biologii, na którym znaleźli nowych przyjaciół. Nie sposób opisać wszystkich wykładów i pracowni, więc

ZAPRASZAMY DO WYJAZDU ZA ROK

Podobno odkrywcy są zawsze chętni i gotowi do nauki, więc poszliśmy w ich ślady i o godz. 22:00 zebraliśmy się na Nocnych Pokazach Chemicznych, na których wszyscy naukowcy UJotu ujawnili swoje magiczne moce i z pomocą różnych pierwiastków chemicznych wprawili w zachwyt uczestników. Były wybuchy, kolorowy dym i duuuuużo zabawy połączonej z nauką, a taka nauka to jakby nie nauka co nie?
Dzięki Małopolskiej Nocy Naukowców każdy chociaż przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Tylko w tę jedną noc w roku naukowcy z małopolskich uczelni, instytutów i centrów badawczych odkrywają naukowe tajemnice i pozwalają wszystkim – starszym i młodszym - odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria. To niepowtarzalna okazja, aby móc przyjrzeć się z bliska ich pracy, czy zapytać o to, o co na co dzień nie sposób

Serdeczne podziękowania składamy dr Michałowi Płotkowi, absolwentowi naszej szkoły, za pomoc w organizacji zajęć w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców oraz naszym opiekunom wyjazdu mgr Annie Kobeluch, mgr Dagmarze Pospiszel-Góral i mgr Stanisławie Wiciak.

 Aleksandra Ganczarska,

Klasa 3b

profil biologiczno-chemiczny

Liceum Ogólnokształcące w Głubczycach

noc1.jpeg

noc2.jpeg

noc3.jpeg

noc4.jpeg

noc5.jpeg

noc6.jpeg

noc7.jpeg

noc8.jpeg

noc9.jpeg

noc10.jpeg