Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Na tropie zagadek historycznych i ukrytych skarbów. Promocja publikacji

W 2018 r. narodził się pomysł napisania i wydania publikacji zawierającej opowiadania, rysunki i fotografie uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach. Na początku grudnia tamtego roku, odbyło się spotkanie otwierające związany z tym projekt, w którym uczestniczyła również szefowa biura Lokalnej Grupy Działania „Płaskowyż Dobrej Ziemi” w Kietrzu – Adriana Dziaczyszyn. Grupa uczniów w składzie: Jan Skoumal (obecnie kl. III a), Mateusz Koziara (II c), Kamila Stupek (III d), Judy Khawla (II c) i były uczeń ZSO Kacper Tomis, otrzymała propozycje tematów oraz materiały historyczne i przystąpiła do pracy. Gotowy materiał do 103 – stronicowej książki został złożony do druku jesienią 2019 r.

     Zbiór opowiadań otwiera „Ostatni filomata” autorstwa Jana Skoumala, którego akcja rozgrywa się równolegle na początku XX w. i w 1960 r., w murach naszego liceum. Głównymi postaciami opowiadania są dyrektor Franciszek Frej i nauczyciel Stanisław Karwowski. Franciszek Frej stara się rozwikłać niezwykłą zagadkę sprzed kilkudziesięciu lat. Czy mu się to uda, czytelnik musi stwierdzić sam. Drugie opowiadanie Jana pt. „Noc kryształowa” odnosi się do wydarzeń w Głubczycach z 1938 r. i zawiera elementy fantastyczne.

     Mateusz Koziara napisał opowiadanie, którego akcja toczy się współcześnie we Włodzieninie. Przebywający tam na obozie uczniowie naszego liceum, wymykają się w nocy spod kontroli nauczycielek i znajdują wejście do średniowiecznego tunelu, gdzie ich telefony komórkowe nie mają zasięgu. Przeżywają niezwykle przygody, których nie zapomną do końca życia. Z kolei opowiadanie Judy Khawli pt. Klaser doktora Harrego Müllera, dotyczy mieszkającego w Głubczycach lekarza żydowskiego pochodzenia. Doktor Müller był cenionym na Śląsku ekspertem filatelistycznym i posiadał cenny zbiór znaczków pocztowych. Ponieważ jest on w opowiadaniu śledzony przez dwóch gestapowców, musi ukryć swój cenny klaser.

     Kamila Stupek narysowała komiks do historii wymyślonej przez Mateusza i ilustrację do opowiadania Judy, natomiast Kacper Tomis wykonał część fotografii zamieszczonych w tej publikacji.

Koordynatorką projektu była nauczycielka historii Katarzyna Maler, a korektę przeprowadziły polonistki: Agata Wołoszyn i Urszula Chawa.

     Dnia 6 lutego 2020 r., z udziałem zaproszonych gości, w auli ZSO odbyła się promocja niniejszego zbioru, wydanego dzięki LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”. Promocję poprowadziła uczennica klasy II a Kalina Liphardt, a o oprawę muzyczną zadbały uczennice: Emilia Kiszczyk z II b, Natalia Ganczarska i Klaudia Kobylańska z II a oraz Karolina Zinko z II d. Autorzy (obecnych było tylko dwóch: Kamila Stupek i Jan Skoumal) przedstawili efekty swojej pracy i otrzymali gratulacje m. in. od starosty powiatowego Piotra Soczyńskiego i wicestarostki Anity Juchno oraz od dyrektorki Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej Barbary Piechaczek. Nie zabrakło podziękowań ze strony dyrektora ZSO Krzysztofa Tokarza i koordynatorki K. Maler dla Zarządu LGD, reprezentowanego przez wiceprezeskę Teresę Grabowską i szefową biura w Kietrzu – Adrianę Dziaczyszyn. Na końcu młodzi autorzy złożyli liczne autografy i udzielili wywiadu dla TV Pogranicze.

Red. ZSO

promo1.jpeg

promo2.jpeg

promo3.jpeg

promo4.jpeg

promo5.jpeg