Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Festiwal Książki

Już po raz piąty Opole zostało stolicą polskiej książki, a to dzięki Festiwalowi Książki, który tym razem odbywał się od 11 do 13 czerwca 2021 r. Grupa 23 uczniów wraz z opiekunami
z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach uczestniczyła w pierwszym dniu tego największego wydarzenia literackiego na Opolszczyźnie.

Szlak spotkań z dobrą książką rozpoczął się od wizyty w Miejskiej Bibliotece Publicznej
im. Jana Pawła II w Opolu. W zbiorach tej instytucji kultury, oprócz tradycyjnych książek
i czasopism znajdują się audiobooki, płyty CD z muzyką, płyty DVD z filmami, spektaklami teatralnymi czy bajkami, jeden z największych w województwie zbiór komiksów oraz gier planszowych.
Pani Katarzyna Pawluk - kierownik działu informacji MBP w Opolu zaprezentowała naszej grupie ciekawe egzemplarze, m. in.: „Małego księcia” z aplikacjami do ożywienia bohaterów, „Pana Tadeusza” Joanny Pawłowskiej w wersji współczesnej, komiks biograficzny „George Orwell”, graficzną adaptację „Roku 1984”G. Orwella, książkę-teczkę z kartami dramatu
T. Różewicza „Kartoteka”, książkę grywalną „Kamienica”, w której czytelnik decyduje
o losach bohaterki, „Alicję w Krainie Czarów” w  wersji anglojęzycznej z ilustracjami 3D. Zobaczyliśmy również przykłady egzemplarzy zaliczanych do literatury, w których tekst jest tak samo ważny jak forma: „Pizza polska” - książka  w pudełku jak pizza i  książkę  o wodzie z falującym teksem. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają reprinty i szczotki drukarskie.
Z zainteresowaniem oglądaliśmy wystawę ilustracji na której, każdy indywidualnie  poszukiwał  tej  najciekawszej. Niepowtarzalna atmosfera tej instytucji sprawia, że chce się tu wracać przy każdej możliwej okazji.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu wprowadziła nas w świat starodruków. Pani Alicja Kisała - kierownik Wydziału Edukacji i Promocji tej książnicy zaprezentowała wybrane woluminy z kolekcji, którą tworzą druki europejskie wydane w latach 1553-1800 w około pięćdziesięciu ośrodkach drukarstwa. Wśród nich znalazły się „Rozmówki polsko-łacińsko-niemieckie”, „Atlas Śląska” z XVI w. - na jego kartach  poszukiwaliśmy miejscowości,
w których mieszkamy, kieszonkowe wydanie dzieł Moliera, zielnik z końca VI w. a także ” Encyklopedia zdrowia”, która została wpisana na listę ksiąg zakazanych.

W miasteczku plenerowym V Festiwalu Książki w Opolu przyglądaliśmy się  ofertom prezentowanym przez sześćdziesiąt wydawnictw. Dobrze przygotowane stoiska wydawnicze pełne książek od klasyki literackiej poprzez  reportaże, kryminały po literaturę obyczajową cieszyły nawet najbardziej wymagających i kochających literaturę czytelników. Mogliśmy wiec  kupić nowości w atrakcyjnych cenach, znaleźć unikatowe książki oraz spotkać się ze sławnymi pisarzami na scenie plenerowej lub przy punktach sprzedaży.

Piątkowe wydarzenia zachwyciły wszystkich miłośników literatury. Każdy wrócił z Festiwalu szczęśliwy, zaopatrzony w torbę książek.

Serdeczne podziękowania za życzliwość, pomoc i wsparcie finansowe naszego wyjazdu składamy Stowarzyszeniu Pożytku Publicznego im. Bronisławy Adamskiej Absolwentów
I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach.

W przyszłym roku na pewno nie zabraknie nas na tym fantastycznym regionalnym wydarzeniu z książką w roli głównej.

 Maria Oleksiejuk

0.jpeg

1.jpeg

9.jpeg

10.jpeg

12.jpeg

13.jpeg

14.jpeg

15.jpeg

17.jpeg

18.jpeg

23.jpeg

24.jpeg

25.jpeg

26.jpeg

27.jpeg