Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Narodowe Czytanie 2021

Kolejny raz społeczność naszego liceum włączyła się w ogólnopolską akcję czytania klasyki literatury polskiej. Lekturą jubileuszowej X edycji Narodowego Czytania był utwór Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. W bibliotece szkolnej, w środę 22 września 2021 uczniowie naszej szkoły  rywalizowali w konkursie pięknego czytania wybranych scen dramatu. Interpretacje oceniało jury w składzie: Waldemar Lankauf – przewodniczący oraz laureaci poprzednich edycji konkursu: Magdalena Podstawka, Weronika Kucab, Kalina Liphardt,  Jan Skoumal. Po naradzie komisja konkursowa przedstawiła wyniki:

I miejsce i tytuł „Mistrza pięknego czytania „Moralności pani Dulskiej” zdobyła

Inga Kaśków

NC217.jpeg

II miejsce: Ewa Orłowska, Martina Koštialikowa, Vanessa Piróg.

NC216.jpeg

III miejsce : Samanta Zielińska, Klaudia Komarnicka.

NC215.jpeg

WYRÓŻNIENIA: Aleksandra Derkacz, Zuzanna Wacławczyk, Weronika Bachryj, Marcelina Broszko.

NC214.jpeg

Wyróżnienie dla najlepiej czytającej pary przypadło: Klaudii Komarnickiej i Indze Kaśków.

NC211.jpeg

Tego dnia  biblioteka szkolna zaprosiła chętnych uczniów do rozwiązania testu dotyczącego treści „Moralności pani Dulskiej”.  Jego laureatem została Aleksandra Derkacz z 2B.

NC212.jpeg

 Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Z tego dramatu pochodzi termin „dulszczyzna”, którym określamy życie w zakłamaniu, obłudzie, fałszu i na pokaz, podobnie jak u tytułowej  Pani Dulskiej. To sztuka, która pokazuje życie na pokaz wiek temu a jednocześnie doskonale wpisuje się w dzisiejsze realia! Dlaczego - sprawdźcie sami.
 

Zachęcam zainteresowanych oraz tych, którzy nie czytali tego dzieła do pobrania i wykorzystania materiałów związanych z książką Gabrieli Zapolskiej, udostępnionych dzięki uprzejmości
Lustra Bibliotek :

[źródło:https://lustrobiblioteki.pl/2021/08/portrety-gabrieli-zapolskiej-film-do-pobrania/]

audiobook Moralność pani Dulskiej (2 godz. 13 min, 2020) (https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedia-w-trzech-aktach)
Moralność pani Dulskiej w Teatrze Telewizji (1 godz. 26 min, 2013) (https://vod.tvp.pl/website/moralnosc-pani-dulskiej)
tekst do czytania online i do pobrania Moralność pani Dulskiej (https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedya-w-trzech-aktach)

 

Dziękuję wszystkim uczestnikom
 a laureatom gratuluję życząc miłej lektury przy wygranych książkach.
Za rok zapraszam do wspólnej lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.