Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Maraton Pisania Listów z Amnesty International

10 grudnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W związku z tym w poniedziałek 6 grudnia 2021 roku w głubczyckim liceum gościliśmy naszego absolwenta Aleksandra Sypniewskiego, który jak powiedział „czuję się dość dobrze w tematyce ochrony praw człowieka i kwestiach związanych ze studiowaniem i działalnością w studenckim ruchu naukowym”. Od ponad 5 lat angażuje się w działalność Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Opole. To z ramienia tej organizacji przybył do naszej szkoły i opowiedział o  prawach człowieka i pozarządowym systemie ich ochrony. Po wykładzie wspartym prezentacją multimedialną, Uczniowie  klasy III D wzięli udział w największej ogólnoświatowej akcji na rzecz ochrony praw człowieka – Maratonie Pisania Listów z Amnesty International, stając w obronie ludzi niesłusznie skazanych i prześladowanych za to, że mają odwagę mówić w imieniu uciśnionych. Uczniowie pisali dwójkami lub indywidualnie i łącznie napisali 10 listów.

Ponadto nasi uczniowie dowiedzieli się działalności Uniwersytetu Opolskiego, Wydziału Prawa i Administracji, na którym Aleksander ukończył kierunek Prawo oraz o Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej, na którym studiuje Stosunki międzynarodowe I st. Uczniowie mieli dzięki temu okazję zapoznać się funkcjonowaniem uczelni wyższych, jak przebiega proces samego studiowania oraz mieli możliwość zadawania pytań.

Bardzo nas cieszy, że już kolejny raz Uczniowie ZSO w Głubczycach mogli brać udział w akcji Maratonu Pisania Listów z AI. Dziękujemy Aleksandrowi za przeprowadzenie zajęć, które jak sam powiedział, prowadziły się Jemu bardzo dobrze i ma nadzieję, że uczniowie dowiedzieli się czegoś, co pozwoli im być bardziej wyczulonym na kwestie społeczne.

 

Opiekun grupy

Stanisława Wiciak

PNGPODZIĘKOWANIE(1).png (464,20KB)