Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Akcja "Żonkile" w naszej szkole

W tym roku nasze liceum od 20 d0  28 kwietnia bierze udział w akcji społeczno- edukacyjnej  Żonkile, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. W tym roku przypada 79 rocznica wybuchu tego wydarzenia. 19 kwietnia 1943 roku  Żydzi, w największym getcie na okupowanych ziemiach polskich, rozpoczęli walkę z Niemcami o godność i pamięć. 
 
Dlaczego żonkile? 
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji akcji Żonkile jest miłość. 
 
W ramach działań towarzyszących akcji Żonkil zapraszamy na: 

·       zajęcia  o powstaniu w getcie warszawskim z wykorzystaniem przygotowanych przez edukatorów muzeum POLIN materiałów edukacyjnych online, w tym obejrzenia  filmu “Muranów – Dzielnica Północna”; 

·       wykonywanie papierowych żonkili  - 20 kwietnia akcja przypinania do odzieży  papierowych żonkili lub żywych kwiatów, na znak, że #ŁączyNasPamięć; 
Szablon żonkila do samodzielnego złożenia: https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf 
Wideoinstrukcja – jak złożyć żonkil: 
https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks 

·       konkurs literacki do reportażu Anny Bikont „Miłość w getcie”; 

·       wystawa tematyczna „Holokaust”. 

Spotkanie online 

·       https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2022-program-obchodow 

·       28 kwietnia, godzina 18.00 - Żydowskie ABC – Miłość w pamiętnikach i wspomnieniach gettowych. Spotkanie z dr Ewą Wiatr i Paulą Sawicką, Facebook Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN – 28 kwietnia, godzina 18.00. 

Pamiętamy