Akcja "Żonkile" w naszej szkole
W tym roku nasze liceum od 20 d0 28 kwietnia bierze udział w akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. W tym roku przypada 79 rocznica wybuchu tego wydarzenia. 19 kwietnia 1943 roku Żydzi, w największym getcie na okupowanych ziemiach polskich, rozpoczęli walkę z Niemcami o godność i pamięć.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji akcji Żonkile jest miłość.
W ramach działań towarzyszących akcji Żonkil zapraszamy na:
· zajęcia o powstaniu w getcie warszawskim z wykorzystaniem przygotowanych przez edukatorów muzeum POLIN materiałów edukacyjnych online, w tym obejrzenia filmu “Muranów – Dzielnica Północna”;
· wykonywanie papierowych żonkili - 20 kwietnia akcja przypinania do odzieży papierowych żonkili lub żywych kwiatów, na znak, że #ŁączyNasPamięć;
Szablon żonkila do samodzielnego złożenia: https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf
Wideoinstrukcja – jak złożyć żonkil:
https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks
· konkurs literacki do reportażu Anny Bikont „Miłość w getcie”;
· wystawa tematyczna „Holokaust”.
Spotkanie online
· https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2022-program-obchodow
· 28 kwietnia, godzina 18.00 - Żydowskie ABC – Miłość w pamiętnikach i wspomnieniach gettowych. Spotkanie z dr Ewą Wiatr i Paulą Sawicką, Facebook Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN – 28 kwietnia, godzina 18.00.
Pamiętamy