Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Festiwal Książki

Po raz kolejny szkolna biblioteka zorganizowała wyjazd na Festiwal Książki w Opolu. Grupa 43 licealistów wraz z opiekunami uczestniczyła w pierwszym dniu tego największego wydarzenia literackiego na Opolszczyźnie.

Szlak spotkań z książką rozpoczęliśmy wizytą w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu, gdzie dowiedzieliśmy się o historii piśmiennictwa od hieroglifów do
e-booków. Poznaliśmy ciekawe starodruki, m.in. zielnik z końca VI wieku, „Rozmówki na co dzień polsko-łacińsko-niemieckie”, kieszonkowe wydanie dzieł Moliera  oraz encyklopedię wyjaśniającą cały otaczający na świat. Zmierzyliśmy się z odczytywaniem siedemnastowiecznej polszczyzny, co wcale nie było łatwe. Dowiedzieliśmy się jak działa Opolska Biblioteka Cyfrowa, w której można znaleźć tysiące dzieł.
Z zainteresowaniem słuchaliśmy tych krótkich wykładów.

Następnie przeszliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu im. Jana Pawła II
w Opolu. W jej zbiorach oprócz tradycyjnych książek znajdują się również audiobooki, płyty  CD, płyty DVD z filmami, spektaklami teatralnymi, komiksy i gry planszowe.
W podziemiach biblioteki mogliśmy podziwiać wystawę prezentującą twórczość ilustratorską studentów, absolwentów i wykładowców związanych z Wydziałem Sztuki UO, a w międzyczasie wypić kawę w kawiarni. Część z nas została posiadaczami karty bibliotecznej. To miejsce przyciąga nie tylko niesamowitą architekturą, ale również niepowtarzalną atmosferą.

W miasteczku plenerowym VI Festiwalu Książki w Opolu przyglądaliśmy się  ofertom prezentowanym przez sześćdziesiąt wydawnictw, spotykając autorów oraz słuchając wywiadów m. in. z najmłodszą pisarką festiwalu – Wiktorią Czyżycką. Każdy z nas zaopatrzył się w co najmniej kilka książek.

To wydarzenie przyciąga wielu miłośników literatury i liczymy, że w przyszłym roku również będziemy mogli w nim uczestniczyć.

Serdecznie dziękujemy naszym opiekunom wyjazdu, pani Marii Oleksiejuk, pani Liliannie Kozłowskiej i pani Agacie Wołoszyn z bibliotek oraz Starostwu Powiatowemu za wsparcie finansowe.

Maria Uksik i Maja Tomaszewska