Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

Narodowe Czytanie 2022

 

Narodowe Czytanie, czyli  ogólnopolska akcja czytania klasyki organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Na lekturę XI edycji Narodowego Czytania 2022 – w  Roku Romantyzmu Polskiego,  wybrano  Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Ten przełomowy zbiór poezji wydany w1822 roku zapoczątkował w Polsce romantyzm.

Społeczność naszego liceum przyłączyła się do tego czytelniczego wydarzenia kolejny, dziewiąty raz. Z tej okazji, w czwartek 22 września 2022 roku, osiemnastu uczniów w bibliotece szkolnej rywalizowało w konkursie pięknego czytania. Spośród wybranych przez uczestników utworów Adama Mickiewicza wybrzmiały strofy  Pani Twardowskiej, Świtezi, Świtezianki, Powrotu taty, Pierwiosnka, Lilii, To lubię oraz Dudarza. Interpretacje oceniało jury w składzie: Waldemar Lankauf – przewodniczący, opiekun grupy teatralnej MOK w Głubczycach,  Barbara Sośnica-Czekała  - absolwentka liceum, polonistka i autorka książki „Sielski zakątek”, Anna Szwal – nauczyciel języka polskiego. Po naradzie komisja konkursowa przedstawiła wyniki:

I miejsce i tytuł „Mistrza pięknego czytania „Ballad i romansów” zdobył

Stanisław Błoński z 4F.

II miejsce: Inga Kaśków z 4 I, Gloria Staszczyszyn z 1D.

III miejsce : Klaudia Komarnicka 4I, Zuzanna Wacłwczyk 3B, Kunicka Dominika 2D.

WYRÓŻNIENIA:
 Aleksandra Derkacz 3B, Zuzanna Suzańska 1D, Patrycja Hawron 1F, Emilia Pata 1F.

Biblioteka zaprosiła 27 września 2022 r. chętnych uczniów do szkolnego konkursu z wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza pod tytułem Ballady i romanse bez tajemnic. Laureatką została Gloria Staszczyszyn z 1D. Nagrodę przyznano  też Katarzynie
 Prusickiej z 1D.

 Nagrody książkowe dla  zwycięzców zakupione zostały przez Samorząd Województwa Opolskiego i Starostwo Powiatowe w Głubczycach w ramach „Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 r. – IV edycja” – zadanie powiatowe „DAJĄC NADZIEJĘ – MIĘDZYPOKOLENIOWA MUZYKA CHÓRALNA / MIESZKAŃCY GOTOWI NA WYZWANIA I TWORZĄCY OTWARTĄ WSPÓLNOTĘ”.

Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursów i zapraszam za rok do czytania  Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej - lektury Narodowego Czytanie w 2023 roku.