Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

II miejsce na VI turnieju Debat Oksfordzkich w Kędzierzynie Koźlu

W ramach Festiwalu Praw Człowieka organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie Koźlu uczennice klas 3 w składzie: Klaudia Pikuła, Karolina Soczyńska, Anna Idziak, Karina Swęd, Kinga Treścińska oraz Dominika Grabuś wzięły udział                    w VI Turnieju Debat Oksfordzkich.

2 marca 2023 r. odbyło się szkolenie, na którym dowiedziałyśmy się o zasadach debaty oraz mogłyśmy wziąć udział w próbnej debacie wraz z innymi uczniami z różnych szkół.

18 marca wzięłyśmy udział w I etapie konkursu debat oksfordzkich, który po ciężkiej rywalizacji wygrałyśmy i tym samym zakwalifikowałyśmy się do finału.

Finał odbył się 31 marca na Gali Festiwalu Praw Człowieka. W obecności licznej publiczności odbyła się debata na temat „ Jako rząd RP, penalizowałbym rozpowszechnianie rosyjskiej dezinformacji” Nasza drużyna wylosowała propozycję, czyli broniła powyższej tezy. Drużyna opozycji była doświadczonym w debatach przeciwnikiem i dlatego zajęcie II miejsca w turnieju debat oksfordzkich  traktujemy jako nasz sukces, ale też ciekawe wyzwanie i doświadczenie w doskonaleniu sztuki wykazywania swoich racji.

Do turnieju debat oksfordzkich przygotowywałyśmy się pod czujnym okiem nauczycielki wiedzy o społeczeństwie Pani Stanisławy Wiciak, która  przygotowała nas rewelacyjnie!!

Tezami, nad którymi pracowałyśmy wraz z opiekunką były”

1)  Jako rząd Polski penalizowałbym rozpowszechnianie rosyjskiej dezinformacji

2) w Polsce powinna zostać przywrócona zasadnicza służba wojskowa na kształt zasadniczej służby wojskowej Izraela

3) Kraje NATO powinny odstąpić od konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej

4) Jako Papież Franciszek, żałowałbym niepotępienia Rosji w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę w 2022 roku

 

Dziękujemy wychowawczyniom, nauczycielom i innym pracownikom liceum oraz koleżankom i kolegom, którzy nas wspierali i trzymali za nas kciuki. Ponadto pragniemy również bardzo podziękować panu Staroście głubczyckiemu Piotrowi Soczyńskiemu oraz panu Dyrektorowi naszej szkoły Krzysztofowi Tokarzowi za ogromne wsparcie w organizacji wyjazdów na Turniej i Galę Festiwalu Praw Człowieka

                                                                                              Kinga, Klaudia, Anna, Karina, Dominika,Karolina