Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

“Złoto, złoto i… złoto! Chór Angelus Cantat wraca z tournée po Hiszpanii!”

Przygoda z “Canco Mediterrania” rozpoczęła się w Bielsku-Białej. To tam, w październiku ubiegłego roku usłyszeliśmy, że jesteśmy nominowani do XII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chórów „Canco Mediterrania” 2023  w Lloret de Mar i Barcelonie. Radość i euforia szybko przerodziła się w działanie - repertuar, program przejazdu, środki finansowe i lista uczestników. NIe było łatwo, ale - Hiszpania musiała nas usłyszeć! Czekało nas sporo wysiłku, ale entuzjazm młodych, zaradność bardziej doświadczonych chórzystów i konsekwentne starania Dyrygenta sprawiły, że 15 września wsiedliśmy do autokaru…

Nasze tournée wpisało się w uświetnienie obchodów 25-lecia Obrony Województwa Opolskiego. Koncerty głubczyckiego chóru na Międzynarodowym Festiwalu w Barcelonie i Lloret de Mar oraz występy w Rockenhausen (Niemcy), Peschiera del Garda (Włochy), Graz (Austria) i Ołomuńcu (Czechy), stały się okazją do głubczyckich akcentów w partnerskich regionach Opolszczyzny.


Uczniowie  oraz absolwenci LO Głubczyce  - 48 osobowa grupa, na początku tournée gościła w Rockenhausen, partnerskim mieście Głubczyc. Doświadczyliśmy tam, nie po raz pierwszy już, uprzejmości naszych gospodarzy - Michaela Cullmanna Burmistrza Rockenhausen i Stowarzyszenia Regionalnego Północnego Palatynatu. Nocleg w Donnersberghalle i posiłki w Restaurant Pizzeria Eiscafé Garden wprawiły nas w doskonały nastrój. Zrewanżowaliśmy się więc koncertem! Został on zorganizowany przy współpracy z Gminą Rockenhausen i Parafią Kościoła Katolickiego Św. Franciszka z Asyżu. Publiczność dopisała liczbą słuchaczy i otwartymi na muzykę sercami. Koncert został przyjęty owacjami na stojąco, mamy więc nadzieję, że nasze starania w wyśpiewaniu wdzięczności za gościnę zostały usłyszane!

Tuż po koncercie wyruszyliśmy w podróż do Hiszpanii. Zamieszkaliśmy w Lloret de Mar w  Guitart Hotels. Pełne wyżywienie, baseny, 500 metrów do plaży i, co najważniejsze – przygotowania do konkursowej prezentacji, to obraz paru pierwszych dni w Lloret de Mar. W konkursie brało udział 19 chórów z Czech, Słowacji, Indonezji, Wysp Owczych, Wenezueli i Polski. Nasza prezentacja konkursowa wypadła wspaniale, co kilka dni później znalazło swoje odzwierciedlenie w werdykcie Jury. Trzy „Złote Dyplomy” w grupie chórów młodzieżowych, w trzech kategoriach (muzyka sakralna, popularna i ludowa), potwierdziły nasze odczucia i uplasowały nas w gronie najlepszych chórów tego konkursu. Naszą reakcją był wybuch radości, entuzjazmu i wzruszenia! Podskoki, tańce i przyjacielskie uściski dopełniły poczucia wielkiego, międzynarodowego sukcesu! Artystyczną satysfakcją zakończyły się także nasze występy na koncertach festiwalowych w barcelońskiej Katedrze oraz w przepięknym plenerze na plaży w Lloret de Mar.

W tej chwili wracamy do domu, do Polski. W drodze zaśpiewamy we włoskiej Peschiera del Garda, austriackim Graz i czeskim Ołomuńcu. Wracamy pełni radości, satysfakcji i dumy, bo mogliśmy kolejny raz spektakularnie reprezentować nasze głubczyckie Liceum, Gminę, Powiat, Województwo oraz całą Polskę na tak ważnych występach i koncertach w szeregu europejskich krajów.

 

Koniec tournee to okazja do podziękowań… Te należą się wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wyjazdu i wszelkie wsparcie w każdej dziedzinie. Te osoby to nasz skarb! Dziękujemy! 

Chylimy czoła również przed Dyrygentem - Maestro, jak dobrze, że chcesz z nami być i podejmujesz wysiłek, by powstały tak piękne przeżycia! Wiwat Tadeusz Eckert!

Ten fantastyczny czas  przyjaźni, artystycznych przeżyć i prezentowania Głubczyc był również możliwy dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego i Urzędu Gminy z Głubczyc oraz  Firmie Top Farms z naszego miasta i Grupie AZOTY z Kędzierzyna. Dziękujemy! Wasz wkład to inwestycja w lokalną społeczność, w młodzież, w proaktywne postawy kolejnych pokoleń Głubczyczan!

Katarzyna Nowacka

śpiewająca uczestniczka projektu