Wersja dla słabowidzących Brązowa Szkoła 2015 Certyfikat Wiarygodna Szkoła
Menu

X Jubileuszowy Rajd Rowerowy

W dniach od 31maja do 3 czerwca młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących brała udział w Jubileuszowym X Rajdzie Rowerowym . Tym razem celem naszej podróży był Beskid Żywiecki, a bazą wypadową i jednocześnie miejscem noclegowym był ośrodek turystyczny Miami Tropic, położony w Międzybrodziu Bialskim nad jeziorem Międzybrodzkim. Uczniowie byli zakwaterowani w drewnianych, w pełni wyposażonych domkach z pięknym widokiem na górę Żar, 50m od wspomnianego jeziora.

Pierwszy dzień rajdu to tzw. rozjeżdżenie. Zwiedziliśmy okolice Międzybrodzia  Bialskiego i Żywieckiego pokonując dystans  ok. 30 km.

W drugim dniu rajdu zaplanowaliśmy wjazd na Górę Żar (761 m n.p.m.), na szczycie której znajduje się  zbiornik wodny Elektrowni Porąbka -Żar. Trasa była ciężka i kręta ale widok jaki rozpościerał się ze szczytu góry wynagradzał trud  uczestników włożony w jej  pokonanie. W tym samym dniu po przerwie na obiad i odpoczynek ok godz. 1600 ruszyliśmy w drogę, tym razem po mniej górzystym terenie, ale atrakcji nie brakowało. Nasz „przewodnik” Piotr Naumczyk na każdym rajdzie znajduje malownicze i atrakcyjne trasy (tzw. skróty), z których uczniowie są bardzo zadowoleni, bo mają o czym opowiadać i co wspominać. Łącznie  w drugim dniu pokonaliśmy ok 60 km.

 Trzeci dzień to wyjazd do Żywca - zwiedzanie miasta i okolicznych szczytów. Po dojechaniu do miasta pogoda zaczęła się załamywać i zaczął padać deszcz. Na uczestnikach rajdu nie zrobiło to większego wrażenia i ruszyliśmy w dalszą trasę na Zamczysko Łysinę oraz doliną rzeki Soły, którą wróciliśmy do Żywca. Liczyliśmy na poprawę pogody, ale na to się nie zanosiło, więc ruszyliśmy w drogę powrotną do Międzybrodzia. Pomimo przemoczonych i ubłoconych ubrań wszyscy byli bardzo zadowoleni i miło wspominali pokonaną  trasę   przy wieczornym grillu.

Na ostatni dzień zaplanowaliśmy  krótką 20 km trasę, jednak o dużym stopniu nachylenia (15%) i trudną technicznie. O godzinie 800 ruszyliśmy 13 osobową grupą trasą prowadzącą do przełęczy Przegibek (1000 m n.p.m). Trasa - zwłaszcza przy podjeździe - była bardzo trudna, czasem niemożliwa do podjechania na rowerach, które trzeba było prowadzić po stromym terenie. Kiedy zmęczeni i umorusani błotem zdobyliśmy szczyt, został już tylko bardzo przyjemny 6.5 kilometrowy zjazd do ośrodka, w którym podsumowaliśmy z uczestnikami nasz  rajd.

Organizatorzy i opiekunowie rajdu P. Naumczyk  ,K. Tokarz J. Kruk i Z Serwetnicki  dziękują wszystkim uczestnikom rajdu rowerowego za wspaniałą atmosferę i wspólnie spędzone cztery dni. Pokazaliście, że zgrana grupa jest w stanie pokonać nie tylko wysokie i ciężkie podjazdy ale także własne słabości.

Nasze podziękowania kierujemy w sposób szczególny  do Zarządu Starostwa Powiatowego, dzięki któremu wszyscy uczestnicy rajdu ubrani byli w jednakowe koszulki rowerowe, na których widniało logo naszego powiatu oraz ZSO Głubczyce . Dzięki waszemu wsparciu godnie reprezentowaliśmy cały Powiat i wzbudzaliśmy duże  zainteresowanie na trasie całego rajdu.

Dziękujemy również zarządowi Banku Spółdzielczego w  Baborowie, Panu  Wiesławowi Mucha (Lewiatan) oraz właścicielom piekarni-Państwu Kamińskim  za wsparcie okazane przy organizacji rajdu.

 Do zobaczenia na trasie w przyszłym roku.

                                                                                                              Krzysztof Tokarz

SDC14466.jpeg

SDC14467.jpeg

Żywiec.jpeg

SDC14476.jpeg

SDC14478.jpeg

SDC14503.jpeg