- KONKURS MICKIEWICZOWSKI
- KLASA III E - MATEMATYCZNO-FIZYCZNA
Konkurs - 3 e
W naszym liceum w Głubczycach co roku odbywa się konkurs mickiewiczowski, który jest organizowany ku czci Adama Mickiewicza, naszego patrona. Na cały konkurs składają się cztery kategorie: inscenizacja, poezja śpiewana, komiks oraz kronika. Wszystkie oparte na twórczości Mickiewicza.
Wielkim zaskoczeniem, a jednocześnie radością dla nas była informacja o organizacji konkursu, mimo sytuacji pandemicznej( rok wcześniej niestety z jej powodów konkurs został odwołany). Tego samego dnia rozpoczęliśmy przygotowania i zaczęliśmy dzielić się zadaniami, które każdy z nas będzie musiał wykonać. Wybór tematu inscenizacji nie był prosty, ale po konsultacji z Panem Waldemarem Lankaufem, zdecydowaliśmy się na „Dziady część II”. Początkowo wszystko było planowane na okres między końcem listopada a początkiem grudnia, jednak z powodu kwarantann niektórych klas wszystko zostało przełożone.
Inscenizacja była pierwszą konkurencją, która wymagała najwięcej pracy, więc to właśnie na niej skupiliśmy się najbardziej. Reżyserkami przedstawienia zostały Oliwia Trynda oraz Maja Tomaszewska. Poezja śpiewana również nie umykała naszej uwadze. Podczas tej konkurencji Oliwia Dachton zaśpiewała utwór muzyczny z tekstem z ballady „Romatyczność” do melodii „Dwa serduszka” w autorskiej aranżacji Mai Tomaszewskiej. Na fortepianie akompaniowały jej Maria Uksik oraz wyżej wspomniana Maja.
Początkowo próby odbywały się w trudnych warunkach, ponieważ musieliśmy je przeprowadzać w salach lekcyjnych, jednak nawet to nie przeszkodziło nam w udoskonalaniu naszej sztuki. Za nasze rekwizyty służy wtedy przedmioty, które znaleźliśmy w klasie. Czasem trudno było skupić uwagę aktorów, jednak od początku można było zauważyć wielką determinację. Szczególnie można wyróżnić Grzegorza Dyląga, Adama Rolińskiego oraz Anitę Juzwiszyn, którzy najlepiej wczuwali się w swoje role.
Po tym jak otrzymaliśmy dostęp do auli, na której finalnie mieliśmy wystąpić, poziom naszych prób znacznie się zwiększył. Ponadto mogliśmy zacząć ćwiczyć i dopracowywać nasz utwór, dzięki fortepianowi, który znajduje się na auli. Wtedy też zaczęliśmy przynosić rekwizyty. Największym i jednym z najbardziej istotnych była trumna, wykonana przez Julię Toporowską. Jednak musieliśmy się wtedy na nowo nauczyć poruszać po scenie, wiedząc w którym miejscu co się znajdzie. Nie obyło się bez kilku upadków, które na szczęście nie skończyły się niczym poważnym.
Równolegle do tych czynności powoli rodziły się plany odnośnie wyglądu oraz całokształtu plakatu i kroniki, za które odpowiedzialne były: Julia Bociek oraz Julia Toporowska wraz z Emilią Szydłowską. Na ich wykonanie dziewczyny miały więcej czasu, jednak nie zostawiły one tego na ostatnią chwilę i wzięły się do pracy od razu. Pierwsza z prac miała przedstawiać dowolny fragment z „Pana Tadeusza” ukazany w czteroelementowej wersji komiksu. Wybór padł na scenę przedstawiającą polowanie na niedźwiedzia. Julka dzięki swojemu talentowi plastycznemu i poświęconym godzinom na wykonanie swojego zadania zapewniła nam pierwsze miejsce. Emila i Julka T. podczas przygotowań ciągle robiły zdjęcia, zastanawiając się, jak w ciekawy i efektowny sposób ukazać to wszystko co się odbywało.
W dzień obu występów wszyscy byliśmy bardzo zestresowani. W szkole pojawiliśmy na godzinę przed ich rozpoczęciem, aby przebrać się w kostiumy. Z racji tego, że graliśmy jako pierwsi całą scenografię przygotowaliśmy na próbie dzień wcześniej. Po wszystkich wystąpieniach mieliśmy chwilę przerwy, po czym wspólnie udaliśmy się do Auli, w której miały zostać obwieszczone wyniki. Tutaj emocje sięgnęły zenitu. Wyniki odczytywano od końca. Z każdym miejscem czuliśmy coraz większy stres dotyczący tego czy wygramy. W momencie, w którym okazało się, iż wygraliśmy zaczęliśmy krzyczeć ukazując w ten sposób naszą radość.
Po dłuższej przerwie tego samego dnia odbyła się konkurencja dotycząca poezji śpiewanej. Życzyliśmy powodzenia, trzymając kciuki za naszych reprezentantów. Całe wystąpienie przebiegło świetnie. Oliwia zaśpiewała bezbłędnie, Marysia i Maja zagrały bez najmniejszej pomyłki, Grzesiek też odnalazł się w roli starca ze szkiełkiem.
Z tak przedstawionym utworem zajęliśmy drugie miejsce. Po dniu pełnym przeżyć emocje nie opadły, bowiem czekały nas jeszcze dwie konkurencje.
Kiedy przyszedł czas na prezentację plakatu, okazało się, że jedna z klas przedstawiła tę samą scenę co my, mianowicie polowanie na niedźwiedzia. Praca, którą oddaliśmy, była niezwykła, jednak zaczęliśmy się stresować, czy fakt, że jeden z komiksów miał dokładnie ten sam temat może wpłynąć na wynik. Ocen z punktami nie wywieszono od razu, dlatego przez kilka dni żyliśmy w niepewności. Kiedy jednak je ujrzeliśmy, wypełniła nas ogromna radość. Okazało się, że wygraliśmy kolejną konkurencję, co wysunęło nas na prowadzenie. Cały poświęcony temu czas ukazał bardzo pozytywne skutki.
Kronikę należało oddać po nowym roku , dzięki czemu Julka z Emilią miały czas na dopracowanie wszelkich szczegółów. Oglądając ją wróciły do nas wszystkie wspomnienia i szczęśliwe chwile, które przeżyliśmy. Kronika była dopracowana co do najmniejszych szczegółów
Całe to wydarzenie było dla nas wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem, które jeszcze bardziej zjednoczyło naszą klasy. Wszyscy jesteśmy wdzięczni, że byliśmy w stanie coś takiego przeżyć.
Anita Juzwiszyn, Oliwia Trynda, Grzegorz Dyląg, Maja Tomaszewska 3e